The Yanukovich's trial: political show vs. triumph of justice (ua)

04.05.2017

Експерт програми реформування судової та правоохоронної систем аналітичного центру "Український інститут майбутнього" Денис Монастирський та політичний експерт Ігар Тишкевич прокоментували засідання Оболонського суду в Києві 04.05.2017 у справі українського президента-втікача Віктора Януковича.

Ігар Тишкевич: Сьогодні почався процес над Януковичем. Я пропоную подивитися на те, що відбувається з двох сторін: я – політичної (кому це вигідно?), а ви – з точки зору права (процедури).

Денис Монастирський: Коли можна очікувати на вирок у справі Януковича? Подібні справи можуть тривати роками.

І.Т.: Тобто, в українських реаліях чим довше йде справа, тим краще для судді і для всіх інших?

Д.М.: Ні, це абсолютно об’єктивно, згідно кримінально-процесуального кодексу, розгляд такої справи може тривати роками. Я думаю, що адвокати [Януковича – ред.] будуть робити усе можливе, аби затягнути цю справи. Якщо буде швидше – то можна буде казати про абсолютний рекорд української Феміди.

І.Т.: Із моєї точки зору, усе це шоу має доволі опосередковане відношення до права, справедливості і таке інше. У цьому випадку треба дивитися не на те, що відбувається, а на те, коли це відбувається і чому. Враховуючи мобілізацію пропрезидентських ресурсів, а саме – кадрові чистки в СБУ, районних та державних адміністраціях – це, скоріш за все, підготовка великої електоральної кампанії до осені.

В умовах, коли за римською формулою "хліба й видовищ"народові хліба не вистачає, потрібно влаштувати видовища. І поруч із розважальними телешоу, суд над Януковичем теж буде таким шоу.

Д.М.: Якщо це шоу, тоді це політична справа, і політичне буде рішення. Воно може бути, скажімо "скоропостижным".

Я хочу зазначити, що справа Януковича – не одна. Є ще справи щодо Сухолуччя, Межигір'я, підписання законів 16 січня, справі розстрілу Майдану – всі вони знаходяться на різних стадіях. Можливо, було б правильним зосередитися на більш легких справах, швидше провести доведення і все ж таки визнати Януковича винним і винести відповідний вирок.

І.Т.: Так, саме це й доводить, зокрема, мою думку, що сьогоднішній суд над Януковичем – це шоу. Народові треба продемонструвати, що "ось, ми щось зробили після Майдану – засудили Януковича". Це треба буде зробити швидко, бо в разі, якщо справа затягуватиметься більше, аніж на 5-6 місяців, то репутаційні втрати покладаються не на Януковича, а на чинну владу.

Д.М.: І тут ми виходимо на традиційну дилему, із якою зустрічається кожна влада: законність або доцільність. Що важливіше? Ви говорите про те, що доцільність тут переважає. У даному випадку , я все ж таки є прихильником законності.