"База НАТО" в Україні: чого злякалися в Росії

15.08.2017

У Росії треба когось боятися, Росії потрібно нагнітати ситуацію США почали будівництво в Очакові командного центру для українського флоту

"США підбираються до Росії через Очаків". Такі гучні заголовки з'явилися на сайтах російських ЗМІ після новини про те, що інженерні війська ВМС США почали будівництво в Очакові, Миколаївської області, Центру оперативного управління флотом для українських Військово-морських сил. Що побудують в Очакові і чому цим так переймаються російські влада та пропагандисти, розбирався "Апостроф".

Що побудують

Американська інфраструктурна допомога Україні в Очакові буде реалізована в три етапи. На першому етапі буде побудовано сам Центр оперативного управління, який, згідно з інформацією із сайту ВМС США, дозволить командуванню ВМС України швидко та ефективно здійснювати управління флотом для прийняття критично важливих рішень.

"На перспективу це буде пункт управління ВМС України, - пояснює "Апострофу" військовий експерт Олег Жданов. - У мирний час він буде використовуватися як центр підготовки ВМС країн-членів НАТО та України. Це навчально-матеріальна база з управління ВМС".

Перший етап почався у квітні цього року - американські фахівці почали погодження всієї документації щодо проекту, а в липні вже взялися за будівництво.

В рамках другого етапу реалізації проекту передбачено будівництво ремонтних майстерень для обслуговування кораблів. На третьому етапі буде здійснено облаштування контрольно-пропускних пунктів по всьому периметру об'єкта.

"Через анексію Криму і захоплення наших кораблів Росією ми втратили до 70% флоту, відповідно, доводиться шукати альтернативні рішення для протистояння російській агресії, - розповів "Апострофу" екс-заступник начальника Генштабу ЗСУ Ігор Романенко. - Цей Центр допоможе координувати дії кораблів у Чорному морі в інтересах України, в першу чергу, українських кораблів та кораблів союзників".

Тим часом у Росії вже встигли охрестити Центр оперативного управління "базою НАТО", розганяючи хвилю паніки федеральними телеканалами. Так, лідер ЛДПР Володимир Жириновський в ефірі одного з політичних ток-шоу емоційно заявив: "Нічого не буде побудовано! Втопимо, тут буде могила! Всіх втопимо у Чорному морі! І київський уряд знищимо, це російська земля".

Позицію "правильних" для Кремля українців висловив втікач та екс-прем'єр Микола Азаров, який назвав будівництво Центру провокацією. "Це подальший крок з погіршення і без того поганих відносин між Україною та Росією. З моєї точки зору, це справжнісінька провокація", - заявив він.

На думку Олега Жданова, у такій реакції Росії немає нічого дивного.

"Для Росії це як червона ганчірка для бика. По-перше, підвищується керованість наших ВМС, що вплине на їх боєздатність. По-друге, центр буде використовуватися в якості "учебки" для країн-членів НАТО, там буде постійна присутність кораблів НАТО, їхніх екіпажів. Зараз 9 кораблів НАТО знаходиться в акваторії Чорного моря, наприклад, в Одесі, Батумі, і Чорноморський флот РФ фактично заблоковано", - пояснив Жданов.

Російські конспірологи військової справи заговорили про те, що Центр в Очакові створює безпосередню небезпеку для Чорноморського флоту в Криму, а, отже, Україна навмисно провокує РФ.

"Але враховуючи стан російського Чорноморського флоту, для нього є небезпечним все, в тому числі чайки, що пролітають поряд - іронізує аналітик Українського інституту майбутнього Ігар Тишкевич. - Згадайте, як плив "Адмірал Кузнєцов" Середземним морем, і як всі молилися, щоб це корито не потонуло, тому для російського флоту будь-який інфраструктурний об'єкт є небезпечним. У Росії треба когось боятися, Росії потрібно нагнітати ситуацію, тому тут питання скоріше політичне, ніж питання безпеки".

Екс-міністр оборони Анатолій Гриценко вважає, що звертати увагу на істерику в РФ не варто.

"Реакція Росії нас повинна хвилювати найменше, - каже "Апострофу" Гриценко. - Нам необхідно зміцнювати боєздатність наших ВМС, а Росія хай краще думає, як виплутатися з цієї авантюри, в яку вона втягнула Україну, всю Європу та світ".

Строительство в Очакове командного центра для украинского флота

Війна на суші за море

Заяви про українські провокації, які зараз лунають з кожної російської праски, в теорії можуть створити реальні передумови для військової активності Росії в Чорному морі. Наприклад, заступник голови комітету Ради Федерації з оборони та безпеки Франц Клінцевич в інтерв'ю російським ЗМІ вже висловив погрози: "Все це не залишиться без наслідків ні для американців, ні для українців".

Але, за словами Гриценка, очікувати радикальних військових дій на морі з боку РФ у зв'язку з будівництвом Центру в Очакові не варто.

"Зараз я не бачу передумов для того, щоб була широкомасштабна військова кампанія", - резюмував він.

"Природно, можливість ескалації зберігається, але якщо говорити про провокації на морі, то я дуже сильно сумніваюся, що Росія піде на провокацію за ще одним напрямом, окрім Криму та Донбасу. Для цього потрібні дуже серйозні додаткові резони", - додав "Апострофу" Ігар Тишкевич.

Втім, досвід ведення гібридної війни з Росією вже навчив Україну, що для того, щоб досягти своїх цілей на морі, агресор може зайти із суші. Наприклад, російський військовий експерт Ігор Коротченко вже запропонував в якості симетричної відповіді Україні та США почати видавати російські паспорти всім охочим в Л/ДНР, мовляв, таким чином РФ офіційно закріпиться на Донбасі і тиск на Україну буде посилено.

Дійсно, адже вже завтра під стіни Очаківської міськради або Миколаївської ОДА можуть прийти мотивовані "активісти" з вимогою припинити будувати "бази НАТО" з наміром створити таку собі "Очаківську народну республіку".

Однак, на думку нардепа, члена парламентського комітету з питань нацбезпеки і оборони Дмитра Тимчука, такий варіант малоймовірний.

"Ми активно моніторимо ситуацію на півдні України, але говорити, що потрібно бити тривогу, я б не став, - каже "Апострофу" Тимчук. - Спецслужби України досить ефективно контролюють ситуацію. Так, є певні проблеми з місцевими політичними та громадськими діячами, але я впевнений на сто відсотків, що ні за якої фінансової підтримки з боку російських спецслужб ситуацію не вдасться розгойдати. Можливі невеликі сутички та провокації на політичному ґрунті, але сказати, що це в перспективі призведе до місцевого варіанту Л/ДНР, не можна. Такий проект я бачу тільки у форматі фантастики".