Новий шовковий шлях Китаю повинен бути зручним для України

01.11.2017

Китайська народна республіка погодила нові залізничні маршрути через територію України.
Сам факт того, що Україна бере участь в перевезеннях вантажів між Європою та Китаєм — дуже важливе досягнення. Однак формулювання "Китай погодив нові маршрути" є не зовсім коректним. Для Китаю важливе отримання товару, а як це відбувається, на мою думку, китайців не дуже цікавить — головне, щоб ефективно, швидко та дешево.

Думаю, рішення Китаю мотивовано необхідністю перевірки можливості перевезення вантажів в країні, де йде війна. У Європі та Азії існує думка, що перевезення вантажів через Україну неможливе, поки є конфлікт на Донбасі.

Україні в цій ситуації дуже важливо захистити свої інтереси, свій транзитний потенціал і пробити шлях до Китаю за прийнятним для себе напрямком.

Тому Україна повинна брати ініціативу в свої руки, завантажувати той напрямок, який сьогодні існує, а саме через два пороми Україна-Грузія-Азербайджан-Казахстан з виходом через західний кордон України відповідно на Угорщину-Словаччину та Польщу.
Нагадаю, що на сьогодні ситуація щодо перевезень з України до Китаю не краща: 3 рази на тиждень залізничний пором йде в бік Китаю із завантаженням 70%, а у зворотний — лише з 30%.

Оптимізувати транзитний потенціал України можливо зробивши наступні кроки:

1) спростити процедури в портах;

2) переглянути тарифи на перевалку;

3) інвестувати в перевалку для того, щоб швидкість перевантаження відповідала міжнародним стандартам;

4) спростити митні процедури;

5) поновити залізничну інфраструктуру, яка зараз має потребу у терміновому ремонті, інвестиціях.

Важливим кроком було б також ухвалення закону "Про залізничний транспорт" з відповідною демонополізацією магістральних локомотивів.