​Хімічна атака в Сирії. Винні всі

05.04.2017

Джерело: "Новое время"

Поки все вказує на те, що цей цинічний злочин було скоєно військами президента Башара Асада. Як повинен реагувати західний світ?

Те, що відбулося в сирійській провінції Ідліб, який знаходиться під контролем повстанців, – злочин проти людяності, що не має ні строків давності, ні виправдань. І міжнародна спільнота має зробити все можливе і неможливе, щоб ретельно розслідувати цей злочин.

Паралелі, які напрошуються в цій ситуації - злочини, скоєні під час Другої світової війни. Знищення Хатині. Неможливо уявити, що хімічна зброя використовується для вбивства мирних громадян, а серед загиблих - маленькі діти.

Хто до цього причетний? Поки все вказує на те, що це цинічний злочин було скоєно військами президента Башара Асада. В даному випадку експерти встановили, що був застосований заборонений конвенцією ООН смертоносний газ зарин. На користь цієї версії свідчить і те, що до цього сирійський уряд неодноразово використовувало хімічну зброю проти мирних громадян власної країни, і проти повстанців.

Ще одна менш імовірна версія - до цього може бути причетна російська авіація. Як на мене - це вже з області фантастики.

Хто винен? Основну відповідальність за злочин несе сирійський режим. Це призведе до нової хвилі насильства й запеклості, оскільки загинули мирні громадяни. Крім того, це свідчить про нездатність Заходу припинити хвилю насильства в Сирії.

Недавній теракт в петербурзькому метро може бути побічно пов'язаний з участю РФ у війні в Сирії

Значною мірою відповідальність лягає також на адміністрацію Барака Обами, яка понадіялась на слово Володимира Путіна, що той виступає гарантом стабілізації в цій країні. Але, на жаль, режими Путіна та Асада багото в чому схожі - це режими убивць. Саме тому вони тягнуться один до одного. І слова Трампа, який звинуватив свого попередника, деякою мірою виправдані.

З іншого боку, це виклик новій адміністрації США, оскільки дана ситуація сталася вже під час президентства Дональда Трампа, і цей злочин спрямований у тому числі на те, щоб показати безпорадність Сполучених Штатів і нездатність зупинити нелюдяні злочини в Сирії.

Що буде відбуватися далі? Франція вже заявила про бажання розглянути питання в екстреному режимі на Раді Безпеки ООН. Але коли засідання відбудеться, Росія, швидше за все, як і раніше, ветує антиасадівську резолюцію. Де-факто, Путін поділяє з Асадом відповідальність за скоєні злочини.

Однак, західне співтовариство і ООН - абсолютно безпорадні перед цинізмом путінського режиму. На цьому тлі війна стане набувати все більш запеклих форм. Якою буде відповідь? Зрозуміло, що й повстанці, і ІГ застосують симетричні методи ведення війни проти урядових сирійських військ і проти російського військового контингенту, який знаходиться в Сирії.

Недавній теракт у петербурзькому метро може бути побічно пов'язаний з участю Росії у війні в Сирії, оскільки російські спецслужби офіційно визнають, що понад 2000 бойовиків ІГ, які мають досвід бойових дій у Сирії, вже повернулися й знаходяться на території Росії. Ще кілька тисяч знаходяться в Сирії, але в будь-який момент можуть повернутися на територію Російської Федерації. І оскільки всі розуміють, що режим Асада встояв лише завдяки підтримці Путіна, це може привести до дій у відповідь терористичним діям проти цивільного населення на російській території, як з боку бойовиків ІГ, так і сирійськими повстанцями. Ну а російський військовий контингент піддається найбільшій небезпеці.

Як повинен реагувати західний світ? Єдиний спосіб винести антиасадівську резолюцію на рівні ООН - винести її на рівні Генасамблеї, де немає право вето та будь-яка резолюція приймається простою більшістю. Але резолюціями війну не зупинити.

Під сумнів поставлено здатність американської адміністрації впливати на цей конфлікт. Якщо Обама свідомо віддавав все в руки росіянам, то в Трампа абсолютно інший порядок денний. Він загрожує до кінця року покінчити з ІГ, а це неможливо без завершення конфлікту в Сирії. Крім того, Трамп виступав категорично проти намірів Асада переобратися на найближчих президентських виборах.

Тому дії повинні бути такими. США та НАТО варто взяти на себе ініціативу. Насамперед вони повинні натиснути на Росію, щоб Башар Асад ні за яких умов не висував своєї кандидатури на виборах, тому що це призведе до нового витка громадянської війни. Необхідно також посадити за стіл переговорів антиасадівську опозицію та владу, і домовлятися про умови нової сирійської влади вже без Башара Асада. Це єдиний варіант, який може зупинити громадянську війну. Тоді єдиним противником коаліції залишиться ІГ.

Це те, що має сьогодні взяти на себе Трамп. Єдина перешкода - небажання Путіна здавати свого союзника. Ніякого іншого способу вирішення цього конфлікту, без участі НАТО і США, на сьогоднішній день не існує. ООН та інші міжнародні організації вже показали свою повну марність і безпорадність за попередні роки громадянської війни в Сирії.