» Новини » Податок на виведений капітал врятує бізнес України від “подвійної бухгалтерії”: розрахунки економістів Українського інституту майбутнього

Податок на виведений капітал врятує бізнес України від “подвійної бухгалтерії”: розрахунки економістів Українського інституту майбутнього

Під час зустрічі з представниками бізнесу у понеділок 12 березня Петро Порошенко повідомив, що наразі не вноситиме на розгляд парламенту законопроект про податок на виведений капітал. Раніше президент заявляв, що підтримуватиме просування цього закону.

Директор економічних програм Українського інституту майбутнього Анатолій Амелін в ефірі Громадського радіо прокоментував результати зустрічі та рішення президента.  

Він зазначив, що на минулій зустрічі, яка відбулася під кінець 2017 року, Порошенко обіцяв внести законопроект до парламенту на початку 2018 року. тепер прозвучала теза про необхідність нових широких обговорень. 

«Я сподіваюся, що сьогодні ввечері законопроект буде опубліковано на сайті Адміністрації президента. Йдеться не про оподаткування окремого виду бізнесу, малого чи середнього, а загалом про економічну систему. Якщо будуть змінюватися бази і принципи оподаткування різних за розміром бізнесів, це буде джерелом корупції. Цього ніхто допустити не хоче. Непублічна інформація, яка також обговорюється в Фейсбуці — це нібито спротив Міжнародного валютного фонду. Він у першу чергу стосується того, що МВФ — один з найбільших кредиторів України, який зацікавлений у тому, щоб його кредити обслуговувалися і щоб для цього було джерело. Існує думка, що внаслідок заміни податку на прибуток податком на виведений капітал бюджетних надходжень буде недостатньо», — пояснив Амелін. 

За його словами, розрахунки, які Український інститут майбутнього робив влітку минулого року, показують, що при песимістичному сценарії дефіцит бюджету складе до 23 млрд гривень. Але у першому кварталі 2018 року надходження від платників податків за минулий рік становитимуть вже більше 28 млрд гривень. 

«Ми враховували тільки локальні процеси українського бізнесу і як воно впливатиме на надходження до бюджету. Починаючи з третього року, дефіцит бюджету у нас зникає, й економіка продовжує рости. Компанії, які не будуть платити податок на прибуток — це будуть всі компанії — вже не матимуть необхідності оптимізувати податки. Не треба буде ховати гроші, не треба буде думати як і куди їх вивести. Не буде необхідності вести подвійну бухгалтерію. Оподатковуватися буде тільки той прибуток, який акціонери з бізнесу забиратимуть у вигляді дивідендів. Якщо ми гроші з бізнесу не забираємо, а реінвестуємо, платимо тільки класичні податки на операції, які ми здійснюємо», — пояснив економіст. 

Анатолій Амелін також зазначив що у своїх дослідженнях Інститут не враховував  ефекту від зовнішніх інвестицій. «Він є, сьогодні під зустрічі з представниками бізнесу декілька представників іноземних компаній заявили, що їм ця модель дуже цікава», — сказав він.

Розрахунок ефекту від податку на виведений капітал був здійснений експертами Українського інституту майбутнього із метою оцінити ефект заміни податку на прибуток (ПП) податком на виведений капітал (ПВК):

– оцінити обсяг додаткових інвестицій в економіку; 

– оцінити обсяг додатково створеного ВВП за кошти, отримані від додаткових інвестицій; 

– оцінити сальдо надходжень до Бюджету (недоотримані кошти від скасування ПП, прямі надходження до Бюджету від ПВК, додатковий ПДВ, додаткові податки з ФОП: ЄСВ, ПДФО).

Пояснювальна записка від економістів Українського інституту майбутнього до розрахунку ефекту від податку на виведений капітал (pdf):