Як погода вплине на політичні події тижня – прогноз від Ігаря Тишкевіча

26.02.2018

Цей тиждень є сесійним для депутатів Верховної Ради. Парламент може взятися за розгляд двох резонансних законопроектів:

        • про антикорупційний суд;

        • про національну безпеку.

Набуває чинності Закон "Про заходи щодо відновлення державного суверенітету над окупованими районами Донецької і Луганської областей". Вперше після довгої перерви російські найманці використовували на вихідних ствольну артилерію великих калібрів.

ЗМІ продовжують згадувати події, що передували анексії Криму. Російська Федерація готується до виборів президента, Путін підтвердив намір голосувати в Криму.

Триває процес над колишнім президентом Януковичем, планується допит свідків з числа офіцерів силових відомств.

Отже, на найближчі 7 днів для політиків ключовими стануть два блоки питань:

1.Військово-політичний. Включає в себе обговорення питань врегулювання на Донбасі, а також зміни сфер впливу в силовому блоці. Створення об'єднаного оперативного штабу (подання на склад котрого повинні бути підготовлені цього тижня) призведе до обговорення поточного стану ЗСУ, підпорядкованості Нацгвардії, контролю президента країни над процесами. Популярність теми буде підігріватися нормами законопроекту «про національну безпеку».

Представники більшості, ймовірно, не будуть виступати з погодженими тезами: від депутатів від БПП, спікерів АП, звичайно, що  варто очікувати підтримки ініціатив. Представники "Народного Фронту" будуть дотримуватися "особливої думки", не входячи при цьому в різку конфронтацію з президентською політсилою. Причина – особа Арсена Авакова, який тримає "політичну дистанцію" від Петра Порошенка.

Опозиція з числа колишніх регіоналів буде критикувати підходи влади, стверджуючи, що нові норми не ведуть до врегулювання конфлікту. Колишні соратники по коаліції ( "Батьківщина", "Самопоміч") в критиці влади оберуть тактику тверджень про створення режиму "диктатури" в окремих районах країни (зона відповідальності ООШ) і спробі президента посилити контроль над силовим блоком.

Процес над Януковичем і вибори в Криму буде використаний як фон для дискусії про ефективність управлінських рішень 2014 року.

2. Антикорупційний. Обговорення законопроекту про антикорупційній суд (точніше законопроектів) буде проходити в форматі затягування часу шляхом внесення чисельних поправок. При цьому і опозиція, і влада, будуть звинувачувати один одного в спробах не допустити створення нових судових органів. На цьому тлі можна очікувати збільшення кількості матеріалів у ЗМІ, присвячених корупційним зв'язкам президента і його оточення, і/або небажання (нездатності) доводити до кінця розслідування гучних справ. Як ілюстрація останньої тези будуть використані:

        • слухання справи Труханова, яке продовжиться цього тижня;

        • слухання справи за скаргою прокурорів САП на рішення суду першої інстанції про відмову відстороняти від посади голову Державної аудиторської служби України Лідію Гаврилову.

Окремо варто згадати призначений на 2.03 розгляд позову Саакашвілі про незаконність рішення про позбавлення його українського громадянства. Судове засідання і події, що пов'язані з ним, стануть однією з основних тем п'ятниці 2 березня. Підвищена увага до особистості колишнього грузинського президента може бути використана для спроб організувати нові акції протесту або для «оголошення планів Саакашвілі», якщо на той час він встигне вирішити питання отримання фінансового, людського і медіа-ресурсу для подальшої діяльності.

Зовнішня політика

Суперечки навколо призупинення дії польського закону про інститут національної пам'яті будуть підтримувати тему польсько-українських відносин в "топі" для ЗМІ та політиків.

Як і минулого тижня, залишиться в зоні уваги тема угорської меншини на Закарпатті.

До початку березня, можливо, будуть у доступі річні дані щодо зовнішньої торгівлі, що стане ще однією темою для обговорення. Враховуючи, що найбільшим (якщо вважати окремі країни) торговим партнером країни, скоріш за все, стане Росія, тема торгівлі «з країною окупантом» почне активно обговорюватися в другій половині тижня.

У відносинах з ЄС і США влада використовуватиме заяви політиків про підтримку України (а вони будуть, враховуючи річницю анексії Криму). Опоненти влади постараються загострити увагу на критиці, яка звучить з Європи на адресу київської влади. Особливий акцент буде зроблено на вже зірваних і призупинених програмах допомоги Україні.

Матінка природа

І, як завжди, на політичну ситуацію в країні буде впливати природа. Снігопади і морози, враховуючи зношеність інфраструктури, приведуть до декількох надзвичайних ситуацій, проблем на дорогах. Влада буде демонструвати героїчну боротьбу зі стихією, опозиція критикувати безпорадність органів держуправління. Епідемія кору та грипу створює прекрасний фон для обговорення дій міністерства охорони здоров'я і особи міністра. Цьому також сприяє конфлікт навколо медуніверситету імені Богомольця.