Які рішення української влади стоять на сторожі інтересів Росії?

20.11.2018

Чи знаєте ви, що Україна більш залежна сьогодні від імпорту нафтопродуктів, ніж газу?

Ми імпортуємо приблизно 40% газу, сплачуємо за нього $ 3,5 млрд на рік. При цьому імпортовані нафтопродукти складають 60% споживання, і на них витрачається близько $ 4,5 млрд щорічно.

Вони, до речі, переважно виготовляються з російської нафти.

При наявності власних НПЗ і запасів нафти під землею понад 200 млн тонн, Україні пропонують скоротити її видобуток, підвищивши рентні платежі, що зробить нас ще більш залежними від російської нафти.

Про це йдеться у Пояснювальній записці до проекту бюджету 2019: «Рентна плата за Користування Надрами для видобування нефти збільшено на 0,37 млрд. грн. (Підвищення ставок з 29% до 31% (глибина залягання покладів до 5 000 м) та з 14% до 16% (глибина залягання покладів понад 5 000 м)».

Ці 31% пропонується брати не з прибутку, а з того, що видобуто. Тобто спочатку інвестор вкладатиме в видобуток (без гарантії результату) десятки мільйонів доларів при тому, що ймовірність успіху не гарантована - 1 свердловина з 3-х пробурених. Потім, коли починається видобуток (якщо пощастило з бурінням), з нього візьмуть ренту 31% від видобутого обсягу, не від прибутку, і додатково він сплатить податки на отримані доходи (ПДВ, ПДФО, ЄСВ). З таким сценарієм виникає питання – чи взагалі залишиться прибуток у інвестора, як і мотивація інвестувати?

Виходить, що нас готують платити Росії ще більше і, не виключено, що після виборів будемо це робити рублями.

Цікаво знати, хто так сильно бажає зла своїй країні і громадянам?

Анатолій Амелін, директор економічних программ Українського інституту майбутнього