Міжнародні новини за тиждень. Угорщина

30.11.2018

На превеликий жаль, ми і далі живемо в російському інформаційному полі. Оперуємо тими самими темами, реагуємо на російські новини. Просто замінюємо "+" на "-". Але ж продовжуємо думати в рамках, які спробують розставити кремлівські ідеологи. Проста перевірка - запитайте себе кого з російських політиків знаєте. І подивіться на інформаційні стрічки - що обговорюємо.

А тепер спробуйте згадати прізвища, хоча б керівників уряду, міністрів оборони, спікерів парламентів Польщі, Словаччини, Румунії, Угорщини? Про новини, не пов'язані з Україною я взагалі мовчу.

У такому разі, якщо брати під увагу інформаційне поле, ми насправді говоримо про шлях до Європи, чи до НАТО? Що ми знаємо про "Європу" та "європейські цінності"? Та навіть якщо брати Польщу - там начебто є багато українців, а новини лише про конфлікти довкола історії та "важку долю заробітчан".

Деякий час тому ми, в Українському інституті майбутнього, оголосили про можливість стажування. Наша пропозиція була простою - робота над реальними проектами, доповідями та дослідженнями в якості робочих рук (та голів) із подальшим зростанням до рівня написання власної аналітики. Початково планували взяти 1-2 особи на економічний напрям та політичний аналіз. А саме на підготовку доповіді по санкціям проти РФ. 

Кількість тих, хто запропонував свої послуги дещо перевищила наші очікування. Розумні, мотивовані люди (тут привіт тим, хто каже, що ті ж студенти в Україні нічого не варті). Над доповіддю в результаті працює людина, що до решти, то втрачати такий ресурс було б нерозумно. 

Так народилася ідея 2-х продуктів.

1. Дайджест новин з кожної з сусідніх держав за тиждень - це дає розуміння повістки наших європейських сусідів. Продукт цікавий для розуміння та, можливо, з часом буде корисним для журналістів - замість того, щоб писати про черговий скандал за "поребриком" можна взяти тему, яка насправді є важливою для нашого регіону (чи, принаймні, для однієї країни). Так, поступово, можна вийти з російського інформаційного поля.
2. Аналітика по процесах за західним кордоном. Якщо людина хоча б місяць "живе" в інформаційному полі певної держави, вона починає розуміти процеси, вона може аналізувати, знає де найти додаткову інформацію. Так, наші стажери, невдовзі почнуть сами (раз за разом зі зменшенням долі "менторства" від наших експертів) писати аналітику, самі зможуть давати добрий коментар для ЗМІ.

Відповідно, починаю давати підбірку новин сусідніх країн. Сподіваюсь, буде цікаво.

Ігор Тишкевич 

Дата

Економіка

15.11.2018

В Хатвані відкрилась пакувальна фабрика з великою кількістю робочих місць. Міністр фінансів назвав цю індустрію однією з зростаючих стовпів економіки Угорщини. Він підкреслив, що на додаток до автомобільної, сільськогосподарської та харчової, будівельної, паперової та фармацевтичної промисловості, є ще одна, яка також зміцнюватиме економіку. Внутрішній оборот сектора досягає 1,6 % ВВП Угорщини.

«Якщо Європа хоче стати конкуретноспроможною на світовому ринку, їй потрібна Центральна Європа і угорська економіка. В регіоні Північної Угорщини відбулися сприятливі зміни, в період з 2010 по 2016 рік зростання внутрішнього продукту на душу населення склав більше 32 %.»

У посольстві Угорщини в Вашингтоні відкриється угорська стартап-компанія і інноваційний центр малого бізнесу. Це можливість для угорських інноваційних підприємців з'явитися на американському ринку, що є величезною можливістю для угорців.

Створення бази даних державних закупівель є прозорою.

«Уряд приділяє особливу увагу технологічному розвитку, інноваціям та конкурентоспроможності»,- підкреслив Балаш Ракоссі, державний секретар з використання фондів ЄС від Міністерства фінансів (ПМ) у четвер на професійному заході. Державні заходи в цій галузі спрямовані на забезпечення економічного зростання, щоб Угорщина в найкоротші терміни наздогнала розвинені країни.

Завдяки новій системі підтримки, ресурси можуть бути використані більш ефективно, і, за словами держсекретаря з енергетики та кліматичної політики при Міністерстві інновацій і технологій (ITM) в четвер на Професійної конференції DLA Piper, скоро можуть бути реалізовані проекти сонячної енергії.

Ціни на сільськогосподарські виробники в Угорщині у вересні зросли на 6,2% в порівнянні з попереднім роком, повідомило в середу Центральне статистичне управління (KSH). Ціни на живі тварини і продукти тваринництва впали на 2,8%, але ціни на урожай виросли на 12,1%

16.11.2018

«Угорщина має передбачувану і стабільну економічну політику, пропонуючи привабливе інвестиційне середовище для капіталу », - сказав міністр фінансів Міхал Варга в п'ятницю в Будапешті на міжнародній конференції Groupama Insurance.

Згідно зі статистичними даними Євростату, за останні 7 років, в період між 2010 і 2018 роками майже подвоїлася кількість людей, які бідні, незважаючи на свою роботу. У 2017 році 10,3% тобто 442 тис. угорців  старше 18 років, не дивлячись на свою роботу, були бідними.

17.11.2018

Міністерство сільського господарства буде використовувати єдиний національний товарний знак. В даний час в Угорщині налічується 47 сертифікаційних знаків і 11 000 маркувань, які використовуються для харчових продуктів.

18.11.2018

Профспілки хочуть, щоб в 2019 році мінімальна заробітна плата збільшилася більш ніж на 10 %. Роботодавці і уряд проти.

20.11.2018

Уряд прийняв і представив парламенту законопроект про державне управління, який, у разі його прийняття, в січні підвищить середню зарплату урядовців, які працюють в центральному уряді, на 30%, а також представить ряд заходів, сприятливих для сім'ї/

За словами Михайла Варга, угорський внутрішній продукт (ВВП) в цьому році виросте на 4,3-4,%, і, відповідно до очікувань уряду, в наступному році економіка зросте до Угорщини більш ніж на 4%/

Угорщина будує 2 атомні електростанції.

21.11.2018

У жовтні число осіб, що шукають роботу, скоротилося на 6,1 %

За даними Міністерства фінансів, близько люди у віці до 30 років та особи, що шукають роботу у віці старше 30 років, можуть отримати грант в розмірі 4,5 мільйона форинтів для початку свого нового бізнесу, - сказав державний секретар Сандор Бадо на прес-конференції в Будапешті в середу.

Інфляція прискорилася в жовтні в порівнянні з попередніми місяцями, але це було викликано головним чином зростанням світових цін на нафту - аналітики

 

Політика

15.11.2018

Експерти ООН з прав людини скасували свій візит до Угорщини в четвер, оскільки повідомили, що влада не дозволила їм в'їхати в транзитні зони Рошка та Томпа на угорсько-сербському кордоні. «Немає сумнівів у тому, що затримання мігрантів в цих транзитних зонах уособлює позбавлення волі в міжнародному праві», - заявили Еліна Штайнерт і Сетонджі Роланд Аджові, два члена Робочої групи ООН з довільних затримань. Угорщина звинувачується в порушення міжнародного гуманітарного права.

Угорщина переглянула закон про міграцію. «Право проживати відповідно до закону про надання притулку знімається з особи, яка отримує вид на проживання», - пояснив Каролі Контрат.

«До 2030 року Угорщина увійде до п'ятірки найкращих країн ЄС, де краще жити і працювати», - сказав прем'єр-міністр Віктор Орбан в четвер у Будапешті. Віктор Орбан описав плани, які будуть реалізовані до 2022 року: «Зміцнити культуру патріотизму і зменшити культуру ненависті до себе; помітно поліпшити конкурентоспроможність угорської економіки;

запустити нові демографічні інструменти; створити незалежну угорську армію».

В п'ятницю ввечері на Площі Всесвіті зібрались сотні демонстрантів, які вимагають, щоб уряд Орбана підписав двосторонню угоду, яка дозволила б Фонду Джорджа Сороса продовжувати працювати в Будапешті.

Сандор Лесак зазначив, що угорці за межами Угорщини можуть завжди на неї розраховувати. Він додав, що в Основному законі йдеться, що Угорщина несе відповідальність за долю угорців за межами своїх кордонів, вона сприяє виживанню їх громад, допомагає їм підтримувати свої права. В даний час частина суб-націй знаходиться у найскладнішій ситуації. За його словами, весь світ повинен знати: закарпатським угорцям не дозволяють  використовувати свою мову, вчитися англійською мовою в школі, їх переслідують, тому що вони взяли угорське громадянство.

«Угорці в Карпатському басейні в даний час знаходяться у найбільш складній ситуації», -Зігмонді Барна. Угорщина прийняла законопроект, який дозволить угорським громадянам голосувати на виборах до Європейського парламенту, які не мають дозволу на проживання в Угорщині. «Угорсько-українські відносини не дуже яскраві, але є надія, що після березневих виборів буде сформований новий український уряд, і ми повернимося за стіл переговорів».

Зігмонді Барна додав, що «є серія беззаконня, українці порушують міжнародні зобов'язання перед меншинами, в тому числі і угорців».

«Угорщина може стати двигуном нового співробітництва в Карпатському басейні, де співпраця з угорським народом забезпечує стабільність і, в кінцевому рахунку, представляє загальний інтерес», - сказав Іштван Мрії в четвер у Будапешті.

Китай відкритий для імпорту угорських зернових, продуктів тваринництва і вина, Міністерство сільського господарства (AM) повідомило в четвер після зустрічі державного секретаря парламенту Саркозі Фаркаса з делегацією Китайської асоціації торгівлі та промисловості.

16.11.2018

Угорщина розглядає законопроект про підвищення заробітної плати для державних чиновників, що працюють в центральній адміністрації.

Буде скорочена бюрократія, робота уряду буде ще ефективнішою, і в центральному уряді  будуть працювати стільки людей, скільки необхідно. У той же час заробітна плата урядовців значно зросте, в середньому на 30%. Основною метою уряду є максимально можливе узгодження державної служби та сімейного життя і надання прав на пільги і субсидії.

В Угорщині встановили пам’ятник  жертвам Голодомору в Україні. Мадяр Левенте, парламентський державний секретар Міністерства закордонних справ у своїй вітальній промові підкреслив, що за останні десятиліття Україна страждає більше, ніж угорці. «Радянська влада хотіла зломити українців, бо Сталін вважав їх найбільшим ворогом. Але сьогодні це незалежна країна, яка, як і угорці, може сподіватися на щасливіше і менш тривожне майбутнє.» Він підкреслив, що Угорщина підтримує держ.розбудову України, якщо вона не вживає заходи проти когось, тим самим пригнічуючи їх права» Любов Непоп, посол України в Будапешті, сказала, що Україна завжди була близька до Угорщини, тому вони вважають Голодомор геноцидом. Сьогодні Угорщина також рішуче виступає проти російської агресії на сході України».

З міркувань безпеки угорська влада на законних підставах дозволила Миколі Груєвскі, який протягом 10 років був прем'єр-міністром Македонії, подавати заяву про надання притулку в центрі Управління у справах імміграції та притулку (BÁH) в Будапешті.

«Національна служба швидкої медичної допомоги (OMSZ) користується великою довірою серед угорського населення, 82% людей їй довіряють», - йдеться в опитуванні, проведеному Інститутом Viewpoint в жовтні, який був представлений в п'ятницю в Будапешті.

Угорщина продовжує виступати проти безіменних банківських карт для мігрантів.

«Карпатський басейн стане двигуном європейського економічного зростання в найближчі роки»,- сказав Віктор Орбан на церемонії відкриття Академії футболу. Він підкреслив, що підсилює голос народів Центральної Європи навіть в Брюсселі. Віктор Орбан також зазначив необхідність включення Чорногорії, Македонії і Сербії у ЄС.

«Сербська меншина може розраховувати на угорський уряд», - сказав Міклош Солтеш, державний секретар Церкви і національних відносин в п'ятницю, з нагоди 25-ї річниці сербського шкільного центру Нікола Тесла в Будапешті. Державний секретар підкреслив, що в минулому було багато відносин між народами Карпатського басейну і «нашою відповідальністю і завданням є зцілювати рани і зміцнювати один одного».

Хаджналка Юхаш, парламентський представник Християнсько-демократичної народної партії (КДНП) на своїй п'ятничній прес-конференції в Будапешті зазначила: «При підтримці угорців з-за кордону Угорщина посилюється. Центральна Європа в даний час є найважливішим економічно стабільним регіоном в Європі, а ефективність угорської економіки вже перевищує 5% зростання, що також дозволяє об'єднати угорців з-за кордону».

В Угорщині розпочалися масові протести проти Віктора Орбана. Його звинувачують у розграбовуванні державних грошей.

Це неймовірно, але найбідніші угорці найбільше довіряють уряду Орбана. Крім політичних інститутів, дослідження також показало впевненість в правовій системі і поліції.

Учасники Угорської постійної конференції Márrt стурбовані положенням угорців. Вони виступили проти Закону України про мови. Вони вважають за необхідне Україні враховувати склад національних меншин при створенні виборчих округів. Учасники домоглися успіху в 2018 році за результатами програм підтримки угорських сімей року в Карпатському басейні і погодилися, що 2019 рік стане роком угорців за кордоном.

17.11.2018

Посол Угорщини Іштван Ійдярто відвідав МЗС України, де висловив незадоволення політикою України, яка призводить до загострення становища угорців на Закарпатті і обмеження їх прав.

Угорщина підтримує приєднання Хорватії до Організації економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР),- міністр закордонних справ Хорватії Марія Пейчіновіч Бурик оголосила в суботу в інтерв'ю. «Угорщина - сусідня і дружня країна , нас пов’язують історичні і культурні відносини».

18.11.2018

Угорська постійна конференція була проведена на пленарному засіданні, в якому взяли участь організації угорців за межами держави і представники угорського уряду. На зустрічі уряд неодноразово заявляв, що угорська дипломатія уникає всіх подій НАТО і ЄС, які зачіпають Україну до тих пір, поки не будуть вжиті до уваги порушення, пов'язані з закарпатськими угорцями. І через надзвичайно тривожну ситуацію в Закарпатті угорська держава подвоює підтримку угорських лікарів, медсестер, вчителів та пасторів, що належать угорської громади в Україні, щоб вони могли залишатися на своїй батьківщині. Але врегулювання ситуації можливе тільки в тому випадку, якщо західний світ, який має дуже сильний вплив на Україну у багатьох відношеннях, готовий серйозно вимагати поваги демократичних цінностей в українській державі. Україна заявляє про себе, представляючи європейські цінності, і в той же час переслідуючи і позбавляючи закарпатських угорців своїх прав.

Почався рух Марки-Зая. Головна мета руху - організувати спільну опозицію на муніципальних виборах в наступному році.

20.11.2018

«В історії угорський народ - єдина нація, чия корона - не тільки химерна коштовність, а й священний символ, символ державності і незалежності»- Янош Адер, Президент Угорщини.

 

Університет Семмельвейса (SE) є одним з чотирьох найбільш успішних університетів світу в галузі наук про життя та медико-санітарної науки в рейтингу міжнародного навчання в 2019 році, повідомляє SE.

 

Терористична атака в Брюсселі підтверджує, що міграція є загрозою для Європи, - заявив він на прес-конференції в Будапешті у вівторок віце-президент комітету з національної безпеки парламенту Фідес.

21.11.2018

«Угорщина виглядає як особливий партнер для Гани і пишається тим, що професійні і дипломатичні відносини ростуть», - заявив в середу державний секретар міністерства сільського господарства на відкритті четвертого Гансько-угорського бізнес-форуму в Гьодоллі.

Вибори до місцевих органів влади відбудуть в неділю в Сардані

Було підписано угоду про співпрацю між Угорською радою по Атлантиці (MAT) і Угорським військовим товариством (MHTT). За останні два з половиною десятиліття дві організації неодноразово брали участь в спільних програмах і заходах, в той же час плануючи поглиблювати і розширювати майбутню співпрацю. Угода про співпрацю була підписана президентом двох організацій: Візі Е. Сільвеззтером і лідером відставного Ласло Темблелем. Обидві організації стали символом відновлення угорського суспільства після зміни режиму. MHTT була заснована в 1990 році, а MAT була заснована в 1992 році, і обидва є прихильниками оборони країни, розвитку угорських сил оборони і членства країни в НАТО і Європейському союзі

Для підтримки угорських громад з-за кордону, з метою просування своєї батьківщини, у вівторок Міністерством у справах народності було виделіенобільше 1,3 млрд. Форинтів. Для призову до угорської культури та освіти було опубліковано центральне і чотири регіональних запрошення з центральним бюджетом в 700 млн. Форинтів. Трансільванський регіональний бюджет складає 168 мільйонів форинтів, Верхня Австрія 92, Воєводство 80 мільйонів і Закарпатті - 31 мільйон форинтів. Крім того, в разі Закарпаття було також опубліковано обмежене запрошення з бюджетом в 29 мільйонів форинтів, - пояснив держсекретар.

Міністр закордонних справ заявив: «Угорщина вважає, що для того, щоб Європа була сильною і конкурентноздатною, повинно бути дозволено конкурувати всередині ЄС, і європейські інститути повинні відображати європейську реальність і прискорювати розширення Західних Балкан.

Прем'єр-міністр Микола Груєвський отримав статус біженця. За даними зарубіжних медіа, угорський прем'єр-міністр Віктор Орбан розглядає Балкани як сферу впливу. Угорська влада не буде інформувати громадськість про процедури надання притулку, за винятком Верховного комісара ООН у справах біженців, з тим щоб дотримуватися положень закону про надання притулку. Американський уряд переконаний, «що в Македонії правовий процес і підзвітність Нікола Груєвського в цьому випадку були належним чином розглянуті». Це різко протирічить положенням угорського уряду, в якому стверджується, що судового процесу проти Груєвського не було.

22.11.2018

Грант в розмірі 50 мільйонів доларів (14 мільярдів форинтів) буде надано Республіці Кенія. Уряд пропонує кредит в 35 млн. євро для Кабо-Верде для реалізації проектів з управління водними ресурсами та іригації.

 

Соціальний блок

16.11.2018

«Суди не для себе, а для клієнтів», сказав Хандо Тюнде, президент Національного управління юстиції (OBH) в п'ятницю, на церемонії відкриття нової будівлі Адміністративного та трудового суду Печ. «Ми показуємо людям навколо нас, що суд дозволяє їм вирішувати свої суперечки. Стосовно адміністративних питань угорські суди є найшвидшими серед 28 держав-членів ЄС», - сказав президент OBH.

Угорщина організувала виставку для вагітних жінок і майбутніх матерів, де будуть проводитися консультації з питань грудного вигодовування, курс масажу дитини, дегустації дитячого харчування.

На стенді відвідувачі можуть отримати детальну інформацію про переваги для сімей в Угорщині. Державний секретар підкреслив, що в цьому році в Будапешті, в сільській місцевості та в Карпатському басейні були проведені тисячі заходів.

З 2012 року по 2017 рік число студентів, що беруть участь в подвійному навчанні, потроїлася. Хоча державна підтримка вищої освіти неухильно зростає, обсяг грошей, задіяних в підприємницькому секторі, знизився після запровадження подвійного навчання в 2012 році. Але студенти з подвійним навчанням мають кращі результати навчання, більш низькі показники відсіву, кращі робочі години, в порівнянні з студентами-ровесниками - як сказано в недавньому аналізі Державного аудиторського управління (SAA).

Національний фонд медичного страхування (NEAK) надає лікарські засоби для лікування рідкісних захворювань за допомогою законних ліцензій, виданих на основі індивідуального лікування. Установа вважає успіхом те, що за останні кілька років число пацієнтів, які отримують державне фінансування, збільшилася.

У 2011 році Фондом розвитку регіону Паннон була створена молодіжна організація, де працюють більше 600 молодих людей, всі з яких беруть участь у виявленні цінностей свого регіону. Вони працюють над культивуванням цінностей і допомагають іншим познайомитися один з одним.», - зазначив Жолт Хорват. Перший тренінг триває близько 8 місяців - молоді люди вивчають основи закону Hungaricum, вчаться вибирати цінності свого власного поселення. «У нас багато позитивних вражень. Одна з них полягає в тому, що молоде і старше покоління буде ближче один до одного завдяки програмі, і прихильність молодих людей до їх поселення значно збільшується », - сказав Жолт Хорват.

27 угорських вищих навчальних закладів надали стипендії 521 особам. Метою є досягнення австрійського рівня розвитку Угорщини до 2030.

17.11.2018

Угорщина надає допомогу безпритульним: опалювальні кімнати, ліжка, тепла їжа, медичні послуги та пральні.

18.11.2018

Угорщина переживає демографічний спад. «Неможливо також збільшити число пологів в найближчому майбутньому», - говорить політик Демократичної коаліції Дюрчан Тамаш Бауер,- «імміграція може компенсувати ситуацію. Тому Угорщина повинна приєднатися до країн  Західної Європи, які приймають мігрантів. Щоб збільшити число дітей, народжених до рівня, необхідного для відтворення населення, спочатку необхідно збільшити число жінок дітородного віку.»

20.11.2018

«Діти - це будівельні блоки сильної нації, які будуть майбутніми співробітниками і відповідальними громадянами, в їх руках буде розвиток країни», - заявила Лівія Ярок, представник Європейського парламенту (ЄП) Fidesz у Всесвітній день захисту прав дітей у вівторок. Він зазначив, що на європейському рівні необхідно вжити спільні дії для підтримки сімей. Він також сказав, що ми не повинні забувати про дітей в злиднях. В Європейському Союзі майже 25 мільйонів дітей живуть в бідності, чиї права в найбільшій мірі зачеплені.

За словами Каталін Новак, уряд Орбана робить все, щоб молоді люди хотіли залишитися в Угорщині.

21.11.2018

Досягнуто домовленості між Молодіжним Християнсько-демократичним альянсом і Молодіжною організацією Американської республіканської партії

Лідери двох кластерів зустрілися з прем'єр-міністром Віктором Орбаном в парламенті. Угода передбачала, що хороші угорсько-американські відносини в області політики і економіки повинні зміцнюватися і на рівні молоді. Важливою сферою було просування молодих підприємців та підтримка молодих сімей та підхід до традиційних цінностей.

Стан правосуддя в Угорщині було включено до порядку денного і обговорювалося Міжнародною асоціацією суддів на її щорічній нараді в Марракеші, Марокко, яка постановила, що їх європейська організація, Європейська судова асоціація (EBE), почне наглядову процедуру для угорської судової системи.

В середу почалось інтернет-опитування населення, яке включає в себе ряд питань, таких як рецидив населення, імміграційна і сімейна політика, підтримка молоді, підтримка сімей з кількома дітьми і підтримка сім'ї в майбутньому

Було укладено партнерську угоду з Міністерством людських ресурсів (Emmi) для покращення умов людей з інвалідністю.

Уряд представив законопроект про перепис населення 2021 року

Питання про зміцнення прав дітей також є ключовим питанням для триваючої консультації щодо захисту сім'ї, - повідомила Міністерство людських ресурсів (EMMI) у вівторок, Всесвітній день прав дітей з МТІ.

Орендарі можуть стати власниками свого будинку. На основі законопроекту уряд створив би надзвичайно сприятливі умови для викупу, тим самим надавши довгострокові можливості для придбання житла. Мета уряду - дозволити кожній родині жити в своєму власному будинку.

«Боротьба за цінності насправді боротьба з проблемами населення», - сказала державний міністр у справах сім'ї та молоді в середу, церква конференція в Будапешті на службі сім'ї. Він додав, що, хоча число шлюбів скоротилася на 23 відсотки в період з 2000 по 2010 рік, воно виросло в півтора рази з 2010 року.

Тетяна Корнійчук