Словаччина. Міжнародні новини

05.12.2018

Фото: eurointegration.com.ua

Публікуємо підбірку актуальних новин зі Словаччини. В рамках спільного проекту зі стажерами УІМ відслідкували ЗМІ сусідніх до України країн.

Політика (26.11 - 03.12)

26.11.18

Словаччина закликала Росію дотримуватися міжнародного права та забезпечити вільний доступ до українських портів, розташованих на березі Азовського моря, заявило Міністерство закордонних справ Словаччини у понеділок 26 листопада. У той же час МЗС закликало обидві сторони демонструвати розсудливість та запобігати подальшому загострення напруженості.

27.11

Голова партії SNS (націоналісти), Андрій Данко, заявив про недовіру українському Президенту Петру Порошенко, а тому наголошує на важливості зберігання Словаччиною нейтралітету у російсько-українському конфлікті на Азовському морі. Данко закликає підтримувати баланс і хоче, щоб конфлікт було врегульовано якомога швидше через дипломатичний канал. За його словами,  Словаччина повинна наполягати, щоб обидві сторони сіли за круглий стіл і налагодили конфлікт без введення воєнного стану.

28.11

Прем'єр-міністр Петер Пеллегріні після позачергового засідання Ради безпеки ООН, заявив, що Словаччина повинна думати про різні сценарії після ескалації конфлікту між Україною і Росією, а також обговорити перспективи міграційних потоків зі сходу України на захід Європи. Крім того, незважаючи на те, що в Словаччині є достатній запас нафти та природного газу, уряд має розраховувати на сценарій, за яким  Росія перестане підживляти Україну газом, що також вплине на Словаччину.
29.11

120 словацьких солдатів  беруть участь у найбільшій міжнародній навчальній програмі Anakond 2018, організованій Збройними Силами Польщі. Навчання  триватимуть до 6 грудня.

Парламент Словаччини проголосував проти підписання Глобального міграційного пакту ООН. За словами Прем’єр-міністра Петера Пеллегріні, зараз питання полягає в тому, як Словаччина висловить свою незгоду з пактом міграції. Він зазначив, що є 2 шляхи: послідувати прикладу країнам, які хочуть висловити своє невдоволення на Марракешських переговорах, або ж  висловити свою незгоду відсутністю на саміті. Це рішення буде розглядатись Парламентом 5 грудня.

30.11

Президент Андрей Кіска стурбований кризою уряду у зв'язку із відставкою міністра закордонних справ Мирослава Лайчака.

Президент вважає, що Словаччина повинна мати свого представника на  конференції в Марракеші, який представлятиме інтереси парламенту і уряду Словаччини, як прийнято на всіх великих міжнародних заходах, таких як саміт НАТО або саміт Європейського Союзу.

Міністр закордонних справ Мирослав Лайчак подав у відставку. Інформація була надана речником Міністерства закордонних справ. Лайчак оголосив про своє рішення піти у відставку в четвер (29 листопада) ввечері після прийняття парламентської резолюції про не підписання Глобального міграційного пакту ООН. Для екс-мініста було принципово важливо, аби уряд Словаччини підписав Глобальний міграційний пакт. Наразі Прем’єр-міністр Петер Пеллегріні шукає шляхи переконати Лайчака не залишати посаду.

Зважаючи на тривалу напружену ситуацію в Україні, Департамент дипломатії рекомендує словакам не їхати до Донецької та Луганської областей у східній частині України, через антитерористичну операцію українського уряду. Також рекомендується відкласти поїздки в Одесу, Миколаїв, Херсон, Запоріжжя, Суми, Харків, Чернігів і Вінницькій областях, де наразі введений воєнний стан.

У п'ятницю Міністерство оборони Словаччини підписало технічні угоди про закупівлю літаків F-16. Це близько 14 одиниць авіаційної техніки, які будуть доставлені до кінця 2023 року. Словаччина заплатить 1,589 мільярда євро за пакет з 14 американських літаків, навчання, боєприпаси та логістику. Прем'єр-міністр Пітер Пеллегрині  вважає ці контракти недійсними, оскільки рішення уряду також вимагає попереднього схвалення Казначейства. 

Прем'єр-міністр Петер Пеллегріні провів зустріч з Міністром закордонних справ Мирославом Лайчаком, який подав у відставку через відмову уряду Словаччини підписувати міграційний пакт. Пеллегріні  запропонував йому відкликати свою відставку, яку він подав президенту Андрею Кіска минулого тижня. Проте, результати зустрічі невідомі. Обидва політика відмовилися від коментарів. Крім того, Пеллегріні провів неофіційну зустріч з Генеральним секретарем ОБСЄ Томасом Грмінгером. Прем’єр сподівається, що Мирославв Лайчак змінить своє рішення, адже Словаччина стане головою ОБСЄ з початку наступного року, а Лайчак має досвід роботи у цій організації. Крім того, Президент вважає, що саме Лайчак має вести головні міжнародні переговори, в тому числі і у конфлікті Росії та України.
03.12

Економіка (26.11 - 03.12)

Фото: svk360.com

26.11

Міністр економіки Петер Зіга  на прес-конференції з державним секретарем Міністерства економіки Растиславом Чованцем представив третій пакет антибюрократичних заходів, що містить 36 заходів щодо зменшення бюрократичної ситуації та підтримки бізнесу та оцифрування. За словами Зіги, останній пакет з 36 заходів з ліквідації бюрократії зосереджений на введенні електронного надання послуг та підвищення ефективності процесів після запуску бізнесу. Зіга зазначив, що заходи повинні допомогти підприємцям заощадити  у перший рік  72,5 млн. Євро, а до 2020 року - 76 млн. Євро.

30.11

У 2018 році у Словаччині було продано понад 30 компаній, загальна вартість яких становить майже 500 мільйонів євро. У секторі енергетики та фінансових послуг було укладено кілька транзакцій, які також мали відносно високу вартість операцій. Найбільші трансакції відбулися в енергетичному секторі. Кілька енергетичних компаній інвестували в відновлювані джерела, з гарантованою дохідністю на довгі роки. У багатьох випадках, мета полягає в тому, щоб диверсифікувати грошові потоки в майбутньому, оскільки мережа традиційного енергетичного бізнесу призводить до низьких цінах на електроенергію.

02.12

Нещодавно уряд Словаччини розпочав видобуток вугілля у шахті в м. Новак. Активісти Грінпіс хочуть залишити вугілля в країні та припинити його видобуток.  Дванадцять активістів розпочали відповідну акцію, але невдовзі поліцейські затримали їх.  Мітингувальники, які перебували в шахті протягом тижня, залишаться за гратами за рішенням районного суду в Пріевідзе. Грінпіс вважає це рішення безпрецедентним і закликає до солідарності із затриманими, адже активісти не є злочинцями.

Кілька сотень людей зустрілися на площі у Братиславі, щоб висловити свою підтримку активістам Грінпіс-Словаччини. Організатори протесту вважають, що зможуть змінити рішення суду та звільнити затриманих активістів.

03.12

Соціальний блок 

Фото: svk360.com

28.11.18

Протягом трьох років всі громадяни Словаччини, включаючи немовлят та всіх дітей, матимуть нові чіпові документи. Міністерство внутрішніх справ починає готуватися до широкомасштабних заходів: поліцейські департаменти повинні видати близько 2 мільйонів чипових карток громадянам. З січня 2022 р. електронний ідентифікатор буде єдиним документом для ідентифікації у лікарні, або аптеці. В кінцевому рахунку, чіпи замінять страхову картку.

З 1 квітня наступного року в Словаччині має бути запроваджена подвійна податкова премія для дітей до шести років. Це пропозиція коаліційної партії Most-Hid (партія угорської меншини) в проекті поправок до Закону про податок на прибуток, який був схвалений Кабінетом Міністрів у середу. Сума податкової премії з 1 січня 2019 року становитиме 22,17 євро на місяць для кожної залежної дитини, яка проживає з платником податків. Головна мета пропозиції - ввести подвійну суму для кожної залежної дитини віком до 6 років.