Угорщина починає купувати газ з Кіпру та протестує проти "рабського трудового законодавства"

22.12.2018

Дайджест новин Угорщини з 13 по 18 грудня 2018 року.

Парламент Угорщини схвалив поправки до трудового законодавства, проти яких активно виступали профспілки. Це викликало масові заворушення в столиці та сутички з поліцією. Уряд та частина журналістів звернули увагу на наявність серед протестувальників груп, що пов'язують з Фондом Сороса. Це, можливо новий віток протистояння уряду та відомого фінансиста яке відбувається одразу не декількох фронтах:

  • в політичної сфері - через прийняття "анти соросівських" законів
  • в сфері суспільних протестів - через протистояння ГО та частини "вуличної опозиції" уряду
  • на міжнародних площадках - Венеційська комісія висловилася проти угорських законів "Стоп Сорос"

На цьому фоні Угорський уряд продовжує активно протидіяти європейській міграційній політиці, шукає партнерів на союзників. При тому розвиває власні програми підтримки угорців за кордоном - Будапешт розраховує на те, що саме ці групи дозволять побороти кризу робочої сили.

І, нарешті, подія, що може суттєво змінити газовий ринок в регіоні - Угорщина досягла згоди Кіпру на постачання природного газу з родовища "Афродита"

Ці, та інші важливі події в добірці новин з Угорщини за 10-18 грудня 2018 року

12 грудня парламент Угорщини схвалив поправки до трудового законодавства, які профспілки та опозиція назвали "рабським законом". Ці зміни дозволяють роботодавцям просити співробітників працювати до 400 понаднормових годин на рік замість 250. Тобто ще 8 годин щотижня, що дорівнює додатковому робочому дню. Водночас можливе подальше збільшення понаднормової роботи за згодою працівника. Пропозицію підтримали 130 депутатів, 52 виступили проти, 1 – утримався. Зусилля опозиції, спрямовані на зірвання прийняття законопроекту, свист і сирена під час більшої частини процесу голосування та блокування доступу до парламентської трибуни спікера, не зуміли перешкодити прийнятим змінам. Законопроект також збільшує кількість часу від одного до трьох років, протягом яких компанії повинні компенсувати працівникам понаднормову роботу. Враховуючи такий довгий період, існує ризик того, що компанії можуть збанкрутувати раніше,  ніж оплатити працівникам понаднормовий робочий час.

Протести щодо прийняття поправок розпочались ще 8 грудня у Будапешті, де тисячі людей зібралися під будівлею парламенту. Організаторами протестів є профспілки та опозиційні партії. 13 грудня в столиці знову спалахнули заворушення, які поліція була змушена припинити шляхом застосування сльозогінного газу. У центрі Будапешта на площі Лайоша Кошута, прямо перед Парламентом, учасники акції почали кидати в поліцейських банки з пивом і яйця. Чотири правоохоронці були поранені. Журналісти з'ясували, що крім трудящих, на площу прийшли радикали, пов'язані з фондом Сороса. За словами Балаша Хідвегі, директора комунікацій партії «Фідес», на цих демонстраціях присутні ті ж 1000-1500 осіб, яких уже можна було побачити раніше в політичних акціях, організованих Соросом. Ференц Дюрчань, який очолює Угорську соціалістичну партію, заявив : «Сьогодні ми не боремося з тим чи іншим законом. Ми боремось за те, щоб ця система потерпіла крах»

Асоціація Ракоці, заснована в 1989 році, для підтримки угорців Карпатського басейну, отримала Дунайську премію. Кількість членів асоціації - майже 25 000; щороку додається майже 2000 нових, а середній вік нових учасників складає 22 роки. Асоціація налічує близько 500 місцевих організацій, з яких 300  працюють у середніх школах Карпатського басейну. Кожного року вони організовують різні програми, заходи для молоді. Крім того, основна мета організації - сприяти вибору саме угорських шкіл, розвивати контакти між угорською молоддю, оскільки вони посилюють національну самобутність та створюють транскордонні відносини.

Посол США в Будапешті Девід Корнштейн зазначив, що між Сполученими Штатами і Угорщиною існують стабільні відносини, але часом виникають певні розбіжності. Він закликав Угорщину нормалізувати відносини з Україною і припинити спроби блокувати співпрацю Києва з НАТО. У той же час він зазначив, що НАТО не призначена для посередництва в суперечках, що стосуються етнічних меншин, освітніх і мовних проблем, і включення цих питань в НАТО послабить організацію. Він привітав зобов'язання Угорщини збільшити свої витрати на оборону на 2% ВВП до 2024 року і оголосив, що вони готові підтримати амбітні плани Угорщини з модернізації оборони. Що стосується енергетичної безпеки, він підкреслив, що Угорщина повинна знайти спосіб диверсифікувати джерела енергії, щоб зменшити свою залежність від Росії. З цією метою вони підтримують реалізацію запланованого терміналу природного газу для Хорватії і будівництво болгарсько-румунсько-угорсько-австрійського газового коридору.

Угорський уряд має намір протестувати проти резолюції Венеціанської комісії, в якій говориться, що законопроект «Стоп Сорос» повинен бути скасований, оскільки порушує свободу вираження думок і асоціацій»

До Угорщини завітав Біналі Йилдирим, спікер Національних зборів Туреччини. На зустрічі Ласло Кевер, спікер Національних зборів Угорщини, підкреслив, що інтенсивність відносин між двома країнами показує, що, крім Вишеградської четвірки та сусідніх країн, Туреччина є партнером номер один для Угорщини. Біналі Йилдирим назвав зустріч дуже цінною і звернув увагу на те, що 18 грудня цього року буде 95-а річниця турецько-угорських дипломатичних відносин. Він підкреслив, що Угорщина і Туреччина постійно розвивають свої економічні і торговельні відносини, але вони не забувають розвивати свої культурні та історичні зв'язки. Він подякував Угорщині за підтримку вступу Туреччини до Європейського Союзу з самого початку. Жовтневий візит президента Туреччини Реджепа Ердогана в Будапешт і поточна координаційна зустріч Палати представників показують, наскільки важлива Туреччина для Угорщини.

17 грудня Міністр закордонних справ Петер Сіярто прийняв Міністра закордонних справ Іспанії Джозеппа Боррелл в Міністерстві закордонних справ Угорщини. За словами Петера Сіярто, Іспанія є важливим партнером Угорщини, так як обидві держави є членами ЄС та НАТО. Динамічні інвестиції Іспанії в Угорщину значно допомагають державі зберігати лідируючі позиції в Європі. Все більше і більше іспанських компаній інвестують в угорський готельний сектор. Завдяки попередній успішній співпраці, ще 26 іспанських трамваїв прибудуть в Будапешт в лютому. Іспанія є 14-м за значимістю торговим партнером Угорщини, торгівля між двома державами становить близько 4,5 млрд. євро, у 250 іспанських компаній працюють більш ніж 4500 угорців.

Населення країн Вишеградської четвірки проти нелегальної міграції, згідно з опитуванням, проведеним дослідницьким інститутом. Системі квот ЄС протистоїть 35 з 53 мільйонів дорослого населення країн Вишеградської четвірки, а 41 мільйон осіб незадоволені імміграційною політикою Брюсселя.

В Угорщині акредитували першого посла в Ліберію. Міністр закордонних справ Угорщини, Петер Сіярто, заявив, що «Угорщина вже кілька років проголошує стратегію відкриття Півдня, приділяючи особливу увагу африканському континенту. Безпека Європи починається сьогодні в Африці, тому європейським країнам важливо здійснювати програми в Африці, які здатні зупинити еміграцію». Серед потенційних областей співробітництва він згадав розвиток безпеки в Ліберії: охорону кордонів і боротьбу з тероризмом. Готується проект підготовки до модернізації енергопостачання Ліберії.

Представник уряду Угорщини Іштван Холлік заявив, що події в Брюсселі цього тижня підтверджують прагнення Брюсселю не просто керувати, а збільшити міграцію. «Виявилося, що Брюссельські чиновники хочуть ще більше витратити на міграцію з бюджету ЄС, який вже й так скоротився в результаті Brexit».

Угорщина та Кіпр підписали двосторонню угоду про природний газ -  постачання нафти з родовища "Афродіта". Угорщина вважає газ з Кіпру реалістичною альтернативою іншим джерелам з метою підвищення енергетичної безпеки та диверсифікації поставок газу. Виступаючи на урочистому відкритті угорського консульства в Нікосії, Міністр закордонних справ і торгівлі Пітер Сіярто зазначив, що Угорщина практично повністю залежить від російського постачання газу. Тому остання угода з Кіпром розпочинає етап для виходу на ринок газу з Кіпру в Південно-Східній та Центральній Європі.

Угорський уряд відкрив два нових консульства у Великобританії, один у Манчестері та інший в Единбурзі. Міністр закордонних справ Петер Сіярто називав Великобританію "другом і союзником" і висловив співчуття щодо виходу країни із ЄС, але додав, що угорський уряд "поважає рішення Великобританії". Угорщина докладе всіх зусиль, щоб продовжувати "близькі  зв'язки" з Великобританією.

Угорський уряд збільшить пенсії на 2,7% у наступному році. Пенсіонери також отримають премію в середньому 16000-17 000 форинтів(49-53 EUR). Заробітна плата медичних сестер буде збільшена вдвічі до 2019 року порівняно з 2012 роком і до 2022 року збільшиться ще на 72%. Крім того, працівники центральної державної адміністрації отримають підвищення на 30%, а заробітна плата в оборонних і правоохоронних органах буде підвищена на 25%

Тетяна Корнійчук, стажер УІМ