Молдова: політики обговорюють можливість виводу російських військ та сперечаються щодо кількості виборчих дільниць за кордоном

23.01.2019

Молдова минулого тижня потрапила в фокус європейських інституцій – її відвідали новий головуючий ОБСЄ Мирослав Лайчак та міністр закордонних справ Румунії, яка в найближчі півроку очолюватиме Раду ЄС. Тим часом Центральна виборча комісія визначилась, скільки виборчих дільниць буде на виборах за кордоном і опозиційні партії критикують її рішення, а Національне бюро статистики прозвітувало про рекордно низьку інфляцію.

 

17-19 січня з офіційним візитом Кишинів та Тирасполь відвідав міністр закордонних справ Словаччини та новий головуючий в ОБСЄ Мирослав Лайчак. Під час візиту він зустрівся з президентом Придністров’я Вадимом Красносєльским, президентом Молдови Ігорем Додоном, прем’єр-міністром Молдови Павлом Філіпом, міністром закордонних справ Молдови Тудором Ульяновські та очільником Демократичної партії Владом Плахотнюком. Сторони висловили свої позиції. Зокрема, представники Молдови вчергове наголосили на необхідності виводу російських військ зі своєї території та заміни миротворчої місії на цивільну. У свою чергу Вадим Красносєльский виключив можливість виведення російських військ до вирішення конфлікту, однак привітав кроки молдовського уряду, які ті зробили в останні роки. Разом з тим, він наголосив, що зараз «м’яч на боці Молдови» у питанні виконання попередніх домовленостей. Мова іде про імплементацію угоди щодо телекомунікацій та закриття кримінальних справ у Молдові проти жителів Придністров’я. Мирослав Лайчак висловив сподівання на вирішення цих питань та проведення хоча б двох зустрічей у форматі «5+2» у 2019 році. При цьому він додав, що зустрічі матимуть сенс лише, якщо будуть досягнуті конкретні результати.

 

Антикорупційна прокуратура 16 січня повідомила, що закінчила слідство по другій кримінальній справі проти колишнього прем’єр-міністра Влада Філата та направила справу в суд. Філату за цими звинуваченнями загрожує від 5 до 10 років позбавлення волі. Слідчі стверджують, що у 2013 році колишній лідер Ліберально-демократичної партії користувався послугами американських лобістів, які оплачував коштами, отриманими корупційним шляхом з Banca de Economii. Влад Філат був прем’єр-міністром Молдови з 2009 по 2013 рік. У 2015 році з нього зняли депутатську недоторканність, а у 2016 році засудили до 9 років позбавлення волі. Наразі він відбуває покарання у в’язниці в Кишиневі.

 

17 січня міністр закордонних справ Румунії Теодор Мелешкану з офіційним візитом відвідав Кишинів, де зустрівся з прем’єр-міністром Молдови Павлом Філіпом. Молдовська сторона відзначила важливість румунських інвестицій у свою економіку, зокрема, у банківську, енергетичну та авіаційну сфери. У свою чергу румуни висловили зацікавленість у продовженні співпраці та завершенні розпочатих інфраструктурних проектів. Мелешкану запевнив, що Молдова буде головним пріоритетом Румунії під час її головування у Раді ЄС протягом першої половині 2019 року. Нагадаємо, що раніше Європейський Союз призупинив всі міждержавні програми фінансової підтримки Молдови до парламентських виборів через відсутність реформ, боротьби з корупцією та порушення демократичних принципів.

 

Центральна виборча комісія прийняла рішення відкрити 47 виборчих дільниць для громадян, що проживають в Придністров’ї, та 125 за кордоном. Зокрема, найбільше дільниць буде відкрито в Італії (29), США, Румунії (по 12), Росії (11) та Франції (7). Перед цим комісія отримала результати онлайн-реєстрації. Зареєструвались більше 20 тис. громадян (у порівнянні з 3,5 тис. у 2016 році), переважно з Італії, Великобританії, Румунії, США та Канади. Один з лідерів передвиборчого блоку ACUM Андрей Нестасє звинуватив владу у маніпуляцію з відкриттям виборчих дільниць. Зокрема, на його думку, виборчі дільниці відкривали там, де є більша підтримка Демократичної партії та не відкривали там, де молдавани підтримують інші партії. А Партія соціалістів подала скаргу в Конституційний суд на це рішення ЦВК. Вони не задоволені в першу чергу кількістю виборчих дільниць в Росії.

 

У січні після трирічної перерви відновились переговори з приводу охорони навколишнього середовища у зв’язку з роботою Дністровського гідроелектричного комплексу на рівні урядів, однак конкретних результатів поки досягнути не вдалося. Розбіжність між сторонами полягає в тому, що Україна прагне використовувати водні ресурси Дністра для виробництва електроенергії. Натомість, Молдова звинувачує Україну у виснаженні ресурсів річки та забрудненні водойми.

 

Міністр закордонних справ невизнаної Придністровської Молдовської Республіки Віталій Ігнатьєв повідомив, що у січні в Москві відкриється представництво ПМР. По суті воно буде виконувати функцію посольства. Тим часом Вадим Красносєльский, президент ПМР висловив впевненість у вирішенні проблеми з експортом придністровських товарів в Росію територією України. Нагадаємо, що з 1 січня РФ заборонила ввіз з території України ряду товарів, навіть якщо вони походять з іншої країни. Під удар потрапили й товари з Придністров’я та Молдови.

 

За даними Національного бюро статистики у 2018 році інфляція в Молдові становила 0,9%. Це найнижчий показник з 2009 року.

Яр Батог, стажер УІМ