Профспілки протестують проти "рабського закону" та вимагають підвищення заробітної плати

25.01.2019

Вже протягом багатьох років Угорщина демонструє значний економічний розвиток та залишається однією із найпривабливіших країн для інвестицій. Наприклад, цього тижня французька ветеринарна компанія витратить 8,2 мільярди форинтів (25,3 млн. євро) на будівництво вакцинного заводу, а також на науково-дослідну базу; компанія FAG в Угорщині, підрозділ німецької групи Schaeffler, виділила 25 млрд. форинтів (77 млрд. євро) на завод в Дебрецені, створивши 500 робочих місць. Проте, економічне зростання не здатне зупинити невдоволення народу. В суботу в країні знову пройшов ряд протестів проти «рабського закону», і звісно ж, уряд звинуватив мільярдера Джорджа Сороса. Саме через це підтримка партії Фідес неухильно зменшується, про що свідчать численні опитування. В фокусі політичного життя Угорщини стабільно залишається також питання міграції. Уряд виступає категорично проти незаконного перетину кордонів. Про це та інше читайте у підбірці новин Угорщини з 16-22 січня.

Продовжуються протести проти «рабского закону». Демонстранти знову протестували проти змін у Трудовому кодексі в містах по всій країні в суботу. У Будапешті протест був організований громадянською групою «Молодь за демократію» та Угорською конфедерації профспілок (MSZSZ).

Представник уряду Іштван Холлік заявив на прес-конференції, що суботні демонстрації є доказом того, що кампанія європейських парламентських виборів вже почалася, а Джордж Сорос почав мобілізувати своїх прихильників. Він додав, що «абсолютно ясно», що поправки до трудового кодексу «не більше, ніж привід» для протестів. Уряд не хоче мати справу з «кампанією Сороса», але висловлює жаль, що деякі профспілки беруть участь у кампанії «проміграційних» сил.

Економічний розслідувальний сайт G7 повідомив, що 81% тих, хто отримав дозвіл на проживання через спірні схеми угорського уряду, були китайці, згідно з даними Відділу імміграції та притулку (BMH) Transparency International. Загалом, 6 543 особи - разом з 13 300 членами їхніх сімей - з 59 країн отримали дозвіл на проживання за цією схемою. Серед них 81% - китайці (15 754), за ними йдуть росіяни (1265), іранці (305), пакистанці (241) іракці (222), вєтнамці(211), турки(204) та сирійці(171). G7 також зазначає, що лише 64 заяви (0,3%) були відхилені на відміну від 6,4% відхилень в звичайних процедурах проживання.

Така схема була ініційована кабінетом міністрів Анталом Роганом у 2013 році, але була припинена у 2017 році на тлі великих суперечок. На думку критиків, всупереч суворому відношенню уряду Фідеса до міграції та іммігрантів, він тихо запропонував дозволи на проживання багатим іноземцям, які готові платити депозит у розмірі близько 300 000 євро.

Критики також відзначають «поверхневі» попередні перевірки заявників, тобто, можливо, були такі, які представляли потенційний ризик безпеці держави. Хоча уряд наполягає на тому, що заявники пройшли чотирьохрівневий контроль, Міклош Лігети, Директор з правових питань Transparency International Угорщини вважає, що "продаж дозволів на проживання є однією з найбільших загроз безпеці, яку уряд створює для країни".

Незалежна профспілка Audi Hungaria  оголосила про двогодинний страйк, запланований на ранок п'ятниці після одностайної відмови підвищити заробітну плату. Профспілка прагне підвищити базову заробітну плату на 18%, яка складатиме принаймні 75 000 форинтів (233 євро), серед інших виплат заробітної плати. Крім того, хоче, щоб кожному працівнику гарантували один повний вихідний щомісяця, а також відпустку по догляду за дитиною та у зв’язку із віком.

Дослідження, проведене від імені профспілки, показало, що працівники словацької Audi в даний час заробляють на 28% більше, ніж працівники угорської Audi. У Чеській Республіці вони заробляють на 25% більше, а в Польщі - на 39%. Не кажучи вже, бельгійська Ауді пропонує зарплату 3.6 рази вище ніж Ауді в Угорщині.

Французька ветеринарна компанія Ceva-Phylaxia Oltóanyagtermelő витратить 8,2 мільярди форинтів (25,3 млн. євро) на будівництво вакцинного заводу, а також науково-дослідну базу в Монор, на околиці Будапешта, заявив у вівторок Міністр закордонних справ і торгівлі Петер Сіярто. Натомість уряд виділить інвестиції у розмірі 1,63 мільярда форинтів.

За словами Петера Сіярто, завод створить робочі місця для висококваліфікованих фахівців у галузі стратегічної національної важливості : «Угорська фармацевтична промисловість є традиційно сильним сектором - 95% продукції Ceva-Phylaxia експортується.

Чеська аналітична компанія Datlab s.r.o зібрала дані про державні закупівлі, які фінансуються з фондів ЄС, і встановила, що Угорщина є країною, з якої найменша кількість державних коштів надходить до офшорних країн. Згідно з їхнім дослідженням, лише 1,3% від загальної вартості угорських тендерів надсилаються в офшорні зони.

Datlab розглянув тендери державних закупівель ЄС публічно доступні на TED (Tenders Electronic Daily) і встановив, що загальна вартість контрактів в Угорщині між 2006 і 2017 роками становить 30 тис. форинтів. Навіть невеликий відсоток офшорних грошей є величезною сумою; у випадку Угорщини 1,3% дорівнює 385 мільярдів форинтів (1 мільярд 3,3 мільйонів євро) - всі з них пішли в інші країни (насамперед Швейцарію), щоб уникнути сплати податків.

Угорські компанії, які уникають податків, вкладають свої гроші в Швейцарію, Катар і Гонконг більше, ніж їхні європейські колеги. Тим не менш, вони менш схильні ховати свої гроші в екзотичних місцях, таких як Карибські острови.

Профспілки і роботодавці в угорських державних поштових, залізничних, автобусних і комунальних компаніях наполягають на підвищення заробітної плати щонайменше на 10% цього року, повідомив у четвер журнал Magyar Idők.

Трирічна угода, підписана у 2017 році, підвищить зарплату в компаніях на 5%, але профспілки та керівництво хочуть ще 5% або навіть 8% збільшення для того, щоб зменшити звільнення кадрів.

Компанія FAG в Угорщині, підрозділ німецької групи Schaeffler, виділила 25 млрд. форинтів (77 млрд. євро) на завод в Дебрецені, на сході Угорщини, створивши 500 робочих місць, заявив міністр закордонних справ у середу. Інвестиції було підтримано грантом угорського уряду на 3,2 млрд. форинтів.

У доповіді міністерства фінансів зазначено, що рівень незаконного працевлаштування в січні-вересні минулого року досяг 13,62%. Цей показник був приблизно на 2 % вище, ніж за аналогічний період року раніше. Повністю 38% незаконно зайнятих працювали в будівельній галузі. Також відзначено високий рівень незаконного працевлаштування у сфері громадського харчування. Інспекції були проведені у 13316 роботодавців з більш ніж 54 тисячами робітниками.

Міністр закордонних справ Петер Сіярто провів у вівторок переговори з Генеральним секретарем Тюркської ради(Ради Співробітництва тюркомовних держав) Багдадом Амреєвим про відносини між двома країнами.

Торговельний оборот Угорщини з Туреччиною та країнами Центральної Азії та Кавказького регіону динамічно розширився в останні роки, і все більше студентів з цього регіону прагнуть отримати угорські стипендії. У заяві Міністерства закордонних справ наголошувалося, що торгово-промислова палата Тюркської ради готова прийняти Угорщину до організації, так само, як і Асоціація тюркських університетів відкрита для прийому угорських університетів. Під час переговорів Петер Сіярто також сказав, що Угорщина готова до створення Тюркською радою свого європейського представництва в Будапешті.

«Угорські організації в Румунії повинні переробити законопроект про національні меншини, який "застряг" в румунському парламенті вже протягом 10 років»,- сказала Каталін Скілі, Уповноважена прем'єр-міністра Угорщини.

Що стосується зусиль, спрямованих на досягнення територіальної автономії етнічних угорців, що проживають в Румунії, Скілі зазначила, що етнічні угорські партії RMDSZ, MPP і SZNT тепер погодилися, що географічно, бажаний статус повинен охоплювати історичну територію Секейського краю.

Скілі висловила сподівання, що румунський уряд зрозуміє, що угорська громада не шукає шляхів відірватися від Румунії, але "домогтися самоврядування та самовизначення в румунській державі на основі принципу субсидіарності Європейського Союзу". "Я лише прошу румунський уряд розглядати лідерів угорських громад як партнерів ", - сказала Скілі.

Дослідження показало, що більшість угорців виступають проти неконтрольованої міграції.

Згідно з опитуванням, проведеним Századvég, дві третини респондентів у недавньому опитуванні вважають незаконну міграцію до Угорщини тривожним явищем, а 40% вважають, що проблема дійсно серйозна.76% усіх респондентів вважають, що мігранти з Африки прийдуть до Європи в наступному десятиріччі, в основному «через явно економічні причини». 87% відсотків заявили, що мігранти становлять все більший тягар для європейської економіки, тоді як лише 8% вважають їх цінними для економіки. Крім того, 86% також заявили, що імміграція з інших культур, швидше за все, збільшить конфлікти, а не навпаки збагатить європейську культуру.

Про заходи угорського уряду щодо незаконної міграції, 72% заявили, що вони задоволені, 46% висловили повну підтримку, а 30% висловили певну незгоду. 78% респондентів висловили невдоволення тим, що Європейський Союз займається нелегальною міграцією, а 18% заявили, що вони «певною мірою» задоволені цими заходами. Нарешті, 93% вважають, що ЄС повинен вжити більш ефективних заходів для захисту своїх кордонів, 81 % проти планового механізму розподілу мігрантів на квотній основі.

Багатство Угорщини зросло найшвидше серед країн Вишеградської четвірки за останні 10 років з 58% ВВП у 2008 році до 105,9% у 2017 році. Дослідження, проведені аналітичним центром Századvég, зосереджувалися на багатстві домогосподарств по відношенню до ВВП країни в період між 2008 та 2017 роками.

У порівнянні у Чехії відбулось зростання з 58,7 до 80,1% , у Словаччині з 30,3 до 39,1% та у Польщі з 41,6 до 65,3%. Дослідження також показало, що заборгованість домогосподарств у Угорщині була найнижчою серед 5 країн, при цьому борги найвищі у Німеччині, за нею йдуть Словаччина, Польща та Чеська Республіка.

Австрія закрила 35 з 60 своїх пунктів перетину кордону до Угорщини у жовтні 2018 року, але зараз досягнута домовленість про повторне відкриття чотирьох кордонів. Ці пункти пропуску зараз відкриті для перетину як автомобілів, так і мотоциклів.

Міністр закордонних справ Петер Сіярто зазначив, що європейський континент повинен і надалі забезпечувати закриття міграційного шляху Західних Балкан : «Всупереч заявам чиновників Організації Об'єднаних Націй та Європейського Союзу, міграційний тиск на Європу за останній час збільшився». Тим часом, Балаж Хідвегі, керівник комунікації правлячої партії Фідес, заявив, що рішення Європейського парламенту збільшити фінансування "груп Сороса" ще раз дає зрозуміти, що "американський мільярдер Джордж Сорос практично диктує міграційну політику Брюсселя".

У 2017 році частка пенсіонерів з ризиком бідності в Європейському Союзі була на рівні 14,2%, що трохи вище за показник 13,8% у 2016 році.

У 2017 році угорський показник - 9,1% був одним із найнижчих у Європі. Проте, вищим, ніж у Данії (8,6%), Словаччині (7,6%) та Франції (7%). У Чеській Республіці цей показник становив 10,8%, у Польщі - 13,3%. У деяких держав-членів, таких як Естонія та Латвія, рівень бідності пенсіонерів сягав 40%.

Угорщина ініціювала процедуру порушення проти Австрії у зв'язку зі змінами, внесеними урядом у Відні до системи дитячих виплат.

Угорський уряд вважає, що нова система, яка діє з 1 січня, може негативно вплинути на тисячі угорців, які працюють в Австрії, чиї діти все ще перебувають у Угорщині. Зміни, схвалені австрійським парламентом, означають, що рівень допомоги дітям тепер буде розраховуватися відповідно до витрат на проживання в країні походження дитини, а не в Австрії. Реформа вже була піддана критиці з боку Європейської Комісії, а австрійський уряд визнав, що його може заблокувати Європейський суд.

Нове опитування Науково-дослідного інституту Завеча (ZRI) показує, що підтримка керівної національно-консервативної партії Фідес падає через непопулярність так званого "рабського права" та дії опозиції.

Хоча на початку грудня прихильність до Фідес становила 35% серед всього дорослого населення, зараз він має підтримку 32%, говориться в опитуванні. Це означає, що Фідес втратив приблизно 250 000 прихильників.  Згідно з даними дослідження, популярність правлячої партії знижується на 5% серед активних працівників, 5% серед тих, хто має професійно-технічну освіту, 7% серед тих, хто не досяг 40-річного віку, а також знизився на 7% серед студентів. Навпаки, підтримка Фідес залишалася або незмінною, або навіть зросла на 1-2% серед її найбільших груп: літніх і погано освічених.

Угорські штаб-квартири Міжнародного Інвестиційного Банку відкриються у другій половині 2019 року, і згідно з планами переїдуть до Угорщини протягом наступних двох-трьох років. Про це заявив Міністр фінансів Міхаіл Варга після переговорів з Головою фінансової установи Миколою Косовим. Міністр сказав, що пряма присутність банку сприятиме подальшому збільшенню фінансових ресурсів, доступних угорським підприємствам, а Будапешт може стати одним з найбільш значних фінансових центрів Центрально-Східної Європи.

Міністр також звернув увагу на те, що важливим чинником рішення МІБ було те, що Угорщина є одним з найбільш стабільних держав регіону протягом багатьох років. Він додав, що угорська економіка досягла успіху у 2018 році: продуктивність економіки покращилася зі швидкістю, яка була безпрецедентною протягом двох попередніх десятиліть. Він пояснив, що за цим досягненням стоїть ряд факторів, у тому числі 6 років угоди про заробітну плату, гранти, надані на житлові проекти за попередньо безпрецедентними темпами, та заходи, спрямовані на усунення тіньової економіки. Водночас протягом останнього року проводилася дисциплінована бюджетна політика. Міністр Варга зазначив, що зараз Угорщина є однією з 10 найкращих напрямків у світі для інвестицій, зазначивши, що в минулому році в Угорщину вклали 98 великих інвестицій, які створили 17 000 нових робочих місць, і в результаті загальна вартість інвестицій зросла до 1,380 млрд.

Угорська поліція приєдналася до ініціативи Європолу, спрямованої проти відмивання грошей.

Злочинні організації можуть рекламувати привабливі робочі місця в Інтернеті і вимагати, щоб заявники мали банківський рахунок. Потім нового працівника просять отримати велику суму на свій рахунок, а далі передати її третій особі за комісію. «Проста фінансова транзакція могла б бути, по суті, участю в глобальному відмиванні грошей, таким чином перетворюючи невинного шукача роботи на співучасника», - застерігається у заяві.

Угорська армія підписала контракт на придбання партії нових танків і самохідної артилерії, виготовлених в Німеччині. Міністр оборони Угорщини Тибор Бенко сказав, що підписавши угоду, збройні сили двох країн посилили своє безперебійне і широке співробітництво.

Тетяна Корнійчук, стажер УІМ