Зростання економіки на тлі суперечки з Брюсселем та проблем з корупцією: дайджест новин Угорщини

08.02.2019

Угорщина знову демонструє економічне зростання, зменшення безробіття, підняття заробітних плат та залучення іноземних інвестицій в країну. Проте, за даними Transparency International, рівень корупції зростає. У зовнішній політиці – без змін – суперечка з Брюсселем стосовно верховенства права в країні продовжується; Угорщина знову намагається просувати інтереси Китаю в Європі. Цього тижня не вщухає також занепокоєння, викликане статтею в Wall Street Journal, де США вимагають більш жорсткої позиції Угорщини стосовно військової присутності Росії в Україні та Китаю в ЄС. Не меншого резонансу викликали декларації про доходи головних політиків країни – усі отримують прибуток лише з державної служби...

Про ці та інші події детальніше у дайджесті новин Угорщини за минулий тиждень:

Минулого тижня конфлікт Угорщини з Брюсселем набрав нових обертів. 30 січня Європейський парламент обговорював верховенство права, основні права людей та головні події, що відбулись в Угорщині з вересня минулого року. В основному дискусія стосувалась поправок до угорського трудового кодексу, протестів та створення системи незалежних адміністративних судів. Проте, прем'єр-міністр Віктор Орбан відмовився від участі в пленарному засіданні, заявивши, що дебати «не стосуються Угорщини або верховенства права в Угорщині, а є лише проміграційною кампанією. Ця дискусія "служать інтересам Джорджа Сороса і його проміграційній армії".

Крім того, Угорщина знову вирішила просувати інтереси Китаю у Європі. Під час неформальної зустрічі міністрів закордонних справ ЄС у Бухаресті в п'ятницю Міністр закордонних справ Петер Сіярто назвав політику ЄС щодо Китаю "лицемірною" і заявив, що співпраця між ЄС і Пекіном є в інтересах всієї Європи. За його словами, Брюссель зацікавлений в тому, щоб Центральна Європа  розвивала свою інфраструктуру, використовуючи китайські ресурси. Також очевидно, що Китай незабаром стане найбільшою економікою у світі, і успіх європейського співробітництва з Китаєм буде життєво важливим для конкурентоспроможності Європи. «Стара догма, що капітал тільки подорожує із заходу на схід, в пошуках дешевої робочої сили, зникла. Компанії зі Сходу та Заходу тепер однаково диктують швидкість, з якою змінюється глобальна економіка»,- додав він.

Натомість внутрішньополітична напруженість зникає. Керівництво Audi Hungaria нарешті досягло угоди про заробітну плату. У середу ввечері закінчився страйк і в кожній області знову перезапускається виробництво. Відповідно до угоди, що діятиме з 1 січня 2019 року до 31 березня 2020 року, базовий оклад збільшиться на 18%, принаймні 75 000 форинтів на місяць, а працівники отримуватимуть додаткові виплати до 400 000 форинтів щороку. Угода також гарантує всім працівникам щонайменше один повний вихідний щомісяця з 1 травня 2019 року.

Підвищення заробітних плат очікують також працівники місцевих рад, на що Міністерство внутрішніх справ виділило 11 млрд. форинтів. Місцеві ради мають право подавати заявки, якщо середній оподатковуваний дохід нижче 38 000 форинтів на людину. Із цих 1 288 місцевих рад Угорщини 1098 підпадають під цю категорію.

Доходи угорських високопосадовців теж зросли порівняно з минулим роком.  31 січня було кінцевим терміном для політиків подати свою обов'язкову декларацію про доходи.

Заощадження прем'єр-міністра Віктора Орбана зросли до 1.350.000 форинтів (4,230 євро).  На даний момент Орбан володіє лише двома маєтками: один у Будапешті та один у Фельчуті. Раніше він володів трьома, але в 2017 році він пожертвував власність площею 5035 квадратних метрів, придбану в 2006 році Фонду розвитку футболу для молоді (FUNA).  Прем'єр-міністр досі не має автомобіля та інших цінних рухомих об'єктів, оскільки його доходи надходять лише з державної служби.

Міністр закордонних справ і торгівлі Петер Сіярто має 1,8 млн. форинтів (5,665 євро) у цінних паперах і 734 тис. форинтів (2 3010 євро) у фондах страхових активів. Його доходи зросли до 8,1 мільйона форинтів (25 487 євро), порівняно з 4,9 мільйонами за минулий рік (15 425 євро). Він все ще зобов'язаний своїм батькам 30 мільйонів форинтів (94 435 євро), які він запозичив для купівлі будинку. Петер Сіярто також не має автомобіля.

Міністр внутрішніх справ Шандор Пінтер і його дружина мають цінні папери на суму 370 млн. форинтів (1,16 млн. євро). Крім того, він володіє п'ятьма квартирами в Будапешті, одним будинком у Шиофоку і Вартбургу, успадкованим у 1995 році.

Керівник опозиційної партії Jobbik Тамаш Снайдер, як і раніше, не має жодних заощаджень, але його кредити дещо зменшилися. Він як і раніше володіє вісьмома об'єктами нерухомості та половиною компанії, яка не приносить прибутку.

Лідер MSZP Берталан Тот має заощадження близько 36 мільйонів форинтів (113 263,20 євро), а його борг скоротився з мільйона форинтів до 500 тисяч (1,573 євро).

Прибуток керівника партії Демократична коаліція(ДК), соціаліста Ференца Дюрчані, отриманий від його компанії Altus, зріс з 227 мільйонів форинтів (714 000 євро) до 298 мільйонів (938 000 євро). Вартість його цінних паперів зросла майже на 10% за рік, досягнувши 660 млн. форинтів (2,1 млн. євро). Він повідомив про заощадження сумою 14 мільйонів форинтів і все ще зобов'язаний виплатити 57 мільйонів форинтів (179 000 євро) за свій будинок у Кетче.

Збільшення доходів головних політиків країни відбувається паралельно із економічним зростанням Угорщини загалом. Організація економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) стверджує, що економічний розвиток Угорщини залишатиметься значним у найближчі роки. ОЕСР очікує зростання ВВП на 3,9% цього року та 3,3% у 2020 році порівняно з 4,6% зростанням у 2018 році.

В Угорщині також відзначають зменшення безробіття. У жовтні-грудні середнє тримісячне безробіття становило 3,6%, без змін порівняно з попереднім тримісячним періодом, проте знизилося на 0,2% з минулого року, повідомляє Центральне статистичне управління Угорщини (KSH). Цей показник охоплює безробіття серед осіб віком від 15 до 74 років. У абсолютному вираженні було 167,200 безробітних, на 1500 менше, ніж у попередній період, і на 8 000 менше, ніж роком раніше. Рівень безробіття у віковій групі 15-24 років майже не змінився і становив 10,1%. Безробітні в цій віковій групі становлять більше однієї п'ятої частини всіх безробітних, відзначає KSH. Рівень безробіття у віковій групі 25-54 років знизився на 3,2%, а у віковій групі 55-74 років майже не змінився - 2,6%. 39,1% безробітних шукали роботу протягом одного року або більше. Рівень зайнятості в Угорщині з 2010 року збільшився на 14,9% - з 54,6% до 69,5%. Крім того, за словами губернатора Угорщина Національного банку Угорщини Дьорджі Матольчі Угорщина прийме євро «в найближчі десятиліття».

Проте рівень корупції в Угорщини за минулий рік лише зріс. Наразі країна знаходиться на 64-му місці, що на два місця більше, ніж у попередньому році за даними «Transparency International» у 2018 році. Transparency International заявила, що чим менш демократична країна, тим менше більше повідомлень про корупцію: «в Угорщині  швидко скорочується простір для громадянського суспільства та незалежних ЗМІ». Не дивно, що уряд відхилив доповідь, заявивши: “Transparency International - це добре відома, проміграційна установа, що фінансується Джорджем Соросом. Звіт є частиною кампанії Сороса, який таким чином хоче чинити тиск на уряд. Вони нападають на Угорщину, тому що угорський народ відмовився стати іммігрантською країною».

Цього тижня уряд країни знову зумів залучити іноземні інвестиції в країну. Німецький аерокосмічний постачальник Diehl Aviation інвестує 2,76 мільярди форинтів (8,7 млн. євро) у новий сервісний центр у Дебрецені, на сході Угорщини, що створить 151 нових робочих місць. Петер Сіярто зазначив, що уряд вніс у проект 968 мільйонів форинтів у вигляді гранту, що не підлягає відшкодуванню.

Угорщина та Словенія можуть спільно подати заявки на фінансування Європейського Союзу для об’єднання своїх газових мереж, дозволяючи Угорщині імпортувати зріджений природний газ (ЗПГ) з Італії, заявив в суботу Міністр закордонних справ і торгівлі Петер Сіярто. «Ніякого трубопроводу, який би дозволив постачання ЗПГ з італійських портів до Угорщини в даний час немає»,- сказав Сіярто. «Такі інвестиції слугуватимуть диверсифікації енергопостачання Угорщини»,- додав він. Очікується, що рішення про фінансування буде прийняте Європейською Радою навесні.

Цього тижня не вщухає також занепокоєння, викликане статтею в Wall Street Journal, де сказано, що Угорщина не має оборонного договору зі Сполученими Штатами.  У відповідь прем'єр-міністр Віктор Орбан заявив, що у відносинах Угорщини зі Сполученими Штатами немає проблем, а мета цих фальшивих повідомлень полягає в тому, щоб створити плутанину перед майбутнім візитом у Будапешт Держсекретаря США. Прем'єр-міністр додав, що «Угорщина є членом НАТО і союзником Сполучених Штатів Америки. Угорський народ вирішив це на референдумі». Петер Сіярто заяявив, що «за останні 8 років у Угорщині не було Державного секретаря США, і це було пов'язано з поганими відносинами двох країн. Тепер, коли Державний секретар дійсно приїжджає до Угорщини, вони продовжують говорити про погані відносини».

Стаття WSJ стверджує, що хоча США вимагають більш жорстких відповідей на китайську кібервійну та присутність Росії в Україні, Угорщина, як і Австрія, вважає за краще залишатися нейтральною. Хоча Угорщина користується зручностями, які пропонує НАТО, вона продовжує блокувати відносини між НАТО і Україною через закон про освіту, який завдає шкоди угорській меншині.