Плани створення нового воєнного альянсу та пошуки міжнародної підтримки - Угорщина

22.02.2019

Фото: focus.ua

Угорщина продовжує пошуки міжнародної підтримки. Щотижня Міністр закордонних справ проводить чималу кількість зустрічей із своїми колегами з інших країн. Знаковою подією минулого тижня став перший за останні 8 років візит Державного секретаря США в Угорщину 11 лютого. Зближення із Сполученими Штатами відбулось саме з приходом до влади Дональда Трампа: обидві держави поділяють думку щодо низки міжнародних політичних питань. Головною подією цього тижня є підписання Угорщиною, Словаччиною, Хорватією та Словенією листа про намір створити регіональний військовий альянс, який також сприятиме колективній безпеці НАТО. Крім того, Угорщина не забуває дбати й про розвиток відносин з іншими державами. Міністр закордонних справ і торгівлі Угорщини Петер Сіярто провів переговори з колегами із Туреччини, з Філіппін, а також із Ізраїлю. Проте, Угорщина знову потерпає від нападів Брюсселю. Цього разу критиці були піддані «7 пунктів» підтримки сімей, оголошені Віктором Орбаном 11 лютого. У твітері Міністр соціальних справ Швеції Анніка Страндхолл заявила, що політика Угорщини нагадує 30-ті роки в Німеччині. Вона висловила думку, що угорський прем'єр-міністр намагається приховати наслідки своєї політики через експлуатацію жінок". Це в свою чергу викликало незадоволення угорської влади та країн, що поділяють таку ж позицію щодо демографічної політики – Італія та Болгарія виступили на боці Угорщини. У відповідь Державний секретар у справах сімʼї, молоді та міжнародних звʼязків Міністерства людських ресурсів Угорщини Катерина Новак написала офіційний лист колезі із Швеції, де наполягала на її негайному вибаченні. Водночас угорський народ також підтримує політику держави щодо захисту сімей: 63% з 541 опитаних осіб висловили задоволення щодо запланованих заходів.

Після зустрічі з Держсекретарем США Майком Помпео, прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан оголосив, що причиною візиту є союзництво обох держав. Він додав, що адміністрація Обами надавала набагато менше значення Центральній Європі, але адміністрація президента Трампа приділяє більше уваги регіону. Прем'єр-міністр Орбан оголосив 15 лютого : «Мета Угорщини полягає в тому, щоб великі держави світу зацікавилися її економічними успіхами».

Прем'єр-міністр також зазначив, що Угорщина і США завершили оновлення двосторонньої угоди про оборонне співробітництво, підписану між двома країнами в 1990-х роках, щодо статусу американських солдатів в Угорщині. "Ми вирішили технічні питання таким чином, щоб гарантувати, що суверенітет Угорщини залишиться недоторканим", - сказав Прем'єр-міністр Орбан, додавши, що ратифікація пакту не потребує внесення змін до Конституції. "Угорщина повинна бути і залишитися суверенною у випадку будь-якої військової операції, запущеної з її території", - наголосив прем'єр-міністр.

Орбан додав, що має бути укладена двостороння угода, щоб Угорщина могла захищатися від атак з будь-якого напрямку. "Я один з тих людей, які вважають НАТО важливим, але я не думаю, що безпека Угорщини повинна базуватися виключно на НАТО", - сказав він. "Ми повинні бути здатні захищати себе від нападів на своїх".

На питання, як Росія може реагувати на цей крок, прем'єр-міністр сказав, що хоча відносини Угорщини з Росією є важливими, "військова безпека Угорщини -на першому місці".

Знаковою подією цього тижня стало створення регіонального військового Альянсу Угорщиною, Словаччиною, Хорватією та Словенією. Держави підписали лист про наміри створити в Угорщині командування регіональних компонентів спеціальних операцій (R-SOCC)

Під час візиту до Брюсселя у дводенному засіданні Міністрів оборони держав-членів, Міністр оборони Угорщини Тибор Бенке сказав, що командування розпочне свою діяльність у 2021 році і почне працювати на повну потужність вже до 2024 року. Очікується, що до цієї угоди приєднається Австрія, яка не є членом НАТО. Бенке сказав, що командування сприятиме колективній безпеці НАТО, вирішуючи «виклики зі сходу та півдня». Одним з фокусів будуть Західні Балкани. «Стабільність і безпека регіону має першорядне значення для Угорщини. », -сказав він. Угорщина також почала модернізацію своєї оборонної системи, що зміцнить Альянс. Та пообіцяла збільшити кількість своїх військ на місіях НАТО на 200 до 1200 осіб.

Угорщина також не забуває дбати про підтримку відносин з позарегіональними державами - будує міцніші відносини з Туреччиною. Міністр закордонних справ і торгівлі Петер Сіярто провів переговори з Міністром закордонних справ Туреччини Мевлутом Чавушоглу та Міністром торгівлі Рушаром Пекканом у кулуарах угорсько-турецького бізнес-форуму Go Africa в Стамбулі.

Петер Сіярто сказав, що виникає «новий світовий порядок», при якому зміни в глобальній економіці та глобальній політиці створили нову систему відносин. «У цій системі лише ті країни, які здатні залучитись підтримкою сильних союзників, можуть бути успішними. Туреччина є таким союзником для Угорщини»,- додав він. Високий рівень довіри між лідерами обох країн сприяли зростанню їх економіки. Це можна побачити в обсязі двосторонньої торгівлі, яка у 2018 році перевищила 3 млрд. доларів. Представники країн також обговорили можливу допомогу африканським країнам. За допомогою спільних інвестицій Угорщина та Туреччина здатні зупинити міграційну хвилю, що надходить з континенту.

Встановлення більш тісних зв'язків з Південно-Східною Азією також має "великий потенціал" для угорського бізнесу. Про це заявив Міністр закордонних справ Петер Сіярто після переговорів зі своїм колегою з Філіппін у Будапешті.

На спільній прес-конференції з Теодоро Лочін Сіярто сказав, що економічний бум регіону Південно-Східної Азії та збільшення попиту на імпорт надають великі можливості для економіки Угорщини. Він також висловив солідарність Угорщини з Філіппінами у зв'язку з недавньою терористичною атакою ІДІЛ на католицьку церкву. Лочін подякував Угорщині за допомогу християнським громадам і захист цих громад в Організації Об'єднаних Націй.

19 лютого Міністр закордонних справ Угорщини також зустрівся з ізраїльськими чиновниками для обговорення питань безпеки і економіки.

Міністр зазначив, що позиція Угорщини, яку вона «висловлює часто і однозначно», полягає в тому, що міжнародні організації часто обирають «абсолютно несправедливий і упереджений підхід до Ізраїлю». За його словами, Угорщина завжди виступала за збалансований і справедливий підхід до країни. Міністр також повідомив, що Ізраїль та Угорщина «боролися пліч-о-пліч» проти Глобального міграційного договору ООН. Це є важливим досягненням з точки зору безпеки. Міграція до Європи з Півдня часто зупиняється на ізраїльському кордоні, додав він. Що стосується економічного співробітництва, Петер Сіярто відзначив, що двосторонній товарообіг перевищив 500 млн. дол. США у 2018 році, і що співпраця процвітає в області інноваційних продуктів автомобільної промисловості. Угорський експорт продовольства до Ізраїлю також постійно зростає.

Але найбільшого резонансу набула подія 11 лютого 2019 року, яка викликала чимало критики західних держав. 11 лютого 2019 р. Прем'єр-міністр Віктор Орбан оприлюднив план дій із семи пунктів для захисту сімей:

  1. Уряд запровадить допомогу молодим подружжям, щоб заохотити народження дітей.

Кожна жінка у віці до 40 років, яка вперше виходить заміж, матиме право на пільговий кредит у розмірі до 10 мільйонів форинтів. Погашення кредиту буде припинено на 3 роки після народження дитини, а ще через 3 роки після другого. Крім того, третина основної суми кредиту буде списана після народження другої дитини. Якщо народилася третя дитина, залишок боргу буде повністю скасовано.

  1. Подовжуватимуться пільгові кредити, що надаються в рамках вже встановленої схеми виплат житла для сім'ї. Сьогодні сім'ї з двома дітьми можуть отримувати кредити низького відсотка у розмірі 10 млн. форинтів на придбання нових будинків, а сім'ї з трьома і більше дітьми мають доступ до відповідних пільгових кредитів у розмірі 15 млн. форинтів. У майбутньому сім'ї з двома або більше дітьми також зможуть скористатися такими кредитами на придбання існуючих об'єктів нерухомості.
  2. До цих пір уряд надав допомогу по поверненню іпотеки в розмірі 1 млн. форинтів для багатодітних сімей, при народженні третьої дитини, і ще 1 млн. форинтів для кожної наступної дитини. Відтепер уряд надаватиме такі пільги при народженні другої дитини, ще 4 млн. форинтів на народження третьої дитини, а 1 млн. форинтів після народження кожної наступної дитини.
  3. Він сказав, що жінки, які народили і виховували чотирьох і більше дітей, будуть звільнені від податку на доходи фізичних осіб на все життя.
  4. Він також оголосив про запровадження програми купівлі автомобілів для великих сімей. Уряд надасть сім'ям, що виховують щонайменше трьох дітей, грант у розмірі 2,5 мільйона форинтів на придбання нових автомобілів.
  5. За три роки в дитячих яслах буде створено 21 000 нових місць: 10 000 у цьому році, 5 000 у 2020 році та 6 000 у 2021 році. Це означає, що до 2022 року кожна сім'я зможе розмістити своїх маленьких дітей у дитячих яслах.
  6. Сьомим пунктом плану дій є запровадження плати за догляд за дітьми для бабусь і дідусів: якщо батьки погоджуються, то бабусі й дідусі будуть мати можливість отримувати платежі по догляду за дітьми замість них. Він також оголосив про модернізацію викладання мови в середніх школах, що дозволить кожному студенту середньої школи відвідувати двотижневі мовні курси за кордоном у літні канікули 9-го та 11-го років навчання.

Але думка інших європейських держав щодо цих 7 пунктів досить неоднозначна.

У твітері Міністр соціальних справ Швеції Анніка Страндхолл заявила, що політика Угорщини нагадує 30-ті роки в Німеччині. Вона висловила думку, що угорський прем'єр-міністр, який прагне сприяти народженню "більш справжніх угорських дітей - правий популіст, який намагається приховати наслідки своєї політики через експлуатацію жінок".

Це у свою чергу викликало сплекс незадоволення угорських посадовців. Міністр закордонних справ Петер Сіярто зазначив, що Швеція витрачає гроші не на сім’ї, а на мігрантів.

У відповідь Державний секретар у справах сімʼї, молоді та міжнародних звʼязків Міністерства людських ресурсів Угорщини Катерина Новак написала офіційний лист колезі із Швеції, де наполягала на її негайному вибаченні. Вона також відмітила ідеологічні розбіжності між двом країнами : Швеція радо приймає мігрантів, щоб збільшити демографічні показники, Угорщина ж навпаки – дбає про народження угорців.

Свою солідарність з Угорщиною висловила також Болгарія на зустрічі із Міністром закордонних справ Угорщини. Обидві країни переконані, що відповіддю на демографічні виклики повинна бути підтримка сім'ї, а не міграція. "Ми ніколи не дозволимо Брюсселю змусити нас змінити цей підхід", - сказав Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто. Міністр також підкреслив, що Угорщина та Болгарія погоджуються щодо найважливіших питань, і Болгарія продовжує бути стратегічним союзником Угорщини з точки зору європейських питань.

Захист зовнішніх кордонів є пріоритетом для обох країн. Болгарія використовує серйозну інфраструктуру охорони кордону для захисту зовнішніх кордонів ЄС,  Угорщина робить те ж саме. Держави погодились продовжувати співпрацю в охороні кордону. Минулого року 44 угорські поліцейські служили на болгаро-турецькому кордоні. Ні Болгарія, ні Угорщина не проголосували за підтримку Глобальної угоди про міграцію ООН, оскільки вона несе загрозу подальших хвиль мігрантів.

Не залишилась осторонь й Італія. Угорський державний секретар з питань ЄС зустрівся з італійськими посадовцями для обговорення бюджетних пропозицій Європейської Комісії, міграції, майбутніх виборів до ЄП та "нападів" на Італію та Угорщину. Уряди Угорщини та Італії погоджуються з тим, що адміністрація ЄС "не може бути партнером з питань переговорів у питаннях, що впливають на майбутнє блоку". «Єврокомісія – проміграційна політична спільнота, яка атакує Угорщину та Італію за іншу позицію щодо міграції », - сказав він.

Водночас угорський народ також підтримує політику держави щодо захисту сімей: 63% з 541 опитаних осіб висловили задоволення щодо запланованих заходів.

Забруднення повітря в Угорщині сягає максимальних показників. З цією метою вживаються заходи щодо зменшення небезпечних викидів. Німецький гігант електроенергії E.ON об'єднує сили з Audi, щоб побудувати парк сонячної енергії на дахах двох логістичних центрів на заводі Audi Hungaria у Дьєрі.

Будівельні роботи почнуться в серпні 2019 року, а виробництво відновлюваної енергії почнеться на початку наступного року Розміром у 160 000 квадратних метрів, цей парк створить найбільшу в Європі фотоелектричну систему з максимальною потужністю у 12 мегават. Енергія, що виробляється, буде відповідати щорічним енергетичним потребам 5000 домогосподарств. Внаслідок зеленої електроенергії з відновлювальних джерел у повітря буде викинуто на 6 тисяч тонн вуглекислого газу менше.

Угорщина приваблює іноземних громадян. Міністр фінансів Угорщини встановив квоту на видачу дозволу на роботу іноземним громадянам з країн, що не входять до Європейського Союзу у розмірі 57 000 у цьому році. «У минулому році угорські органи видали дозволи на роботу близько 11 тисячам громадян, що не входять до ЄС», заявив у січні державний секретар з питань політики у сфері праці Шандор Бодо.

Національний офіс зайнятості (NFSZ) поки що не оприлюднив дані за 2018 рік про зайнятість громадян, які не є громадянами ЄС. Дані NFSZ за 2017 рік свідчать про видачу дозволів на роботу 9 274 громадянам, що не входять до ЄС.

Громадяни з країн, що не є членами ЄС, можуть зайняти посади в Угорщині, лише якщо на ці робочі місця не претендують угорці або громадяни інших держав-членів ЄС. Місцевий ринок праці охороняється квотами на таких працівників, які підприємства далеко не повністю використовують.

Тетяна Корнійчук, стажер УІМ