Наїб Букеле, перший президент-міленіал та нове обличчя Сальвадору

05.03.2019

Цей молодий чоловік із голівудською посмішкою та незвичною для Сальвадору зовнішністю – Наїб Букеле. Він не актор і не рок-музикант, як може здаватися на перший погляд. Ця людина очолює найбільш густонаселену та бідну країну регіону. Новообраний президент, якого уже прозвали «президентом у шкірянці», несе зміни у політичне життя не лише своєї країни, а й всієї Центральної Америки. Чому ця подія вплине на могутність Китаю у цьому регіоні та яке відношення має Букеле до Палестини – читайте далі.

 

Хто такий Наїб Букеле ?

Наїб Армандо Букеле Ортес ще змалку проявив здібності до підприємницької діяльності. Вже у 18 років він мав власний бізнес, а згодом став власником компанії Yamaha Motors El Salvador, що займалася дистрибуцією мотоциклів по всій країні.

Новообраний президент є нащадком вихідців з Палестини - його родина прибула до Сальвадору з міста Віфлеєм на початку ХХ ст. Батько Наїба, Армандо Букеле Каттан, побудував перші у Латинській Америці мечеті та став імамом мусульманської общини Сальвадору.

Питання релігійної приналежності президента гостро постало під час виборчої кампанії: мексиканське видання опублікувало фото, на яких майбутній президент молиться у мечеті міста Мехіко.

(Наїб – другий з права на ліво)

Незважаючи на це, президент запевняє, що він сповідує католицизм та вірить у єдиного Бога.

 

А як він опинився у політиці ?

Букеле розпочав свою політичну кар’єру у 2012 році з посади мера невеличкого міста Нуево Кускатлан, що неподалік столиці. Тоді він був членом коаліції лівих партій -  Фронту національного звільнення імені Фарабундо Марті (FMLN) та Демократичної зміни (CD). Пізніше Наїб стає мером столиці Сальвадору(2015-2018): він проводить тотальну реконструкцію історичного центру міста та суттєво покращує зовнішній вигляд міста. Проте внутрішні проблеми не вирішуються – Сан-Сальвадор залишається одним з найнебезпечніших міст світу.

У 2017 році через критику корумпованості своїх колег та «зраду основним ідеалам партії» Букеле виключають з рідної партії FMLN. Того ж року він засновує власну політичну силу «Нові ідеї» центристського спрямування. Однак аби взяти участь у президентських виборах-2019 партія Букеле об’єднується з лівоцентристською «Демократичною зміною». Останню розпускають через недостатню кількість голосів. Тоді Букеле вступає до партії GANA (Широкий альянс за національну єдність), з якою він і стає президентом. 3 лютого 2019 року за Наїба Букеле проголосувало 53.10% виборців. Таким чином, він переміг вже у першому турі.

 

А в чому ж унікальність Букеле як політика?

Тут є декілька основних моментів.

Наїб покінчив з двопартійною політичною системою. Справа у тому, що протягом останніх 20 років при владі  у Сальвадорі перебували по черзі дві основні партії: ліва FMLN та права ARENA. Букеле ж вдалося отримати перемогу, не будучи членом жодної з них.

Окрім цього, новообраний президент не сповідує конкретну ідеологію, що є рідкістю для країни, де не одне століття відбувалася боротьба між правими та лівими. Він позиціонує себе як «лідер нових ідей», президент-міленіал, який разом із народом «створить Сальвадор, про який всі громадяни мріяли».

Також парадоксально те, що прибічник здебільшого лівих поглядів виграв вибори у складі правоцентристської політичної сили.

 

В чому ж секрет успіху Президента?

Незважаючи на рекордно низьку для Сальвадору явку виборців (51,8%), успіх Букеле беззаперечний. Розглянемо, що саме привело його до перемоги.

 • Втома електорату від традиційних партій;

Наїб є представником нового покоління, що вселило надію для частини виборців. Суспільство втомилося від політиків, неспроможних покінчити зі злочинністю та важким соціально-економічним становищем країни.

 • Опір на настрої невдоволених, звернення до популізму;

Апелювання до знедолених мас і розчарування значної частини виборців системними політиками, які вже десятиліттями перебувають при владі, додало Букеле чимало політичних очок. Він зумів вибудувати собі імідж «нового обличчя» у політиці Сальвадору.

 • Підтримка молоді

Букеле активно використовував соцмережі під час виборчої компанії, спілкуючись з молодим поколінням. Зрештою, така комунікація спрацювала – молодь голосувала за нього, а він зумів довести її до виборчих дільниць.

 • Харизма та приваблива зовнішність;

(Букеле з дружиною)

 

Ок, а які виклики постануть перед президентом?

Викликів багато і вони серйозні.

 1. «Недружній» парламент;

Справа в тому, що лише 10 місць з 84 належать депутатам GANA – партії, від якої Букеле балотувався. Більшість(37 місць), хоча і не абсолютна, належить правій партії ARENA, трохи менше(23 місця) – FMLN. Нагадаю, що обидві політичні сили він гостро критикував, а з останньої Наїба взагалі виключили. Тож ефективно управляти державою з парламентом, який фактично виступає проти президента – дуже непросто. А ще складніше виконувати популістські обіцянки, дані під час передвиборчої компанії.

(розподіл місць в парламенті Сальвадору: всього – 84)

 1. Високий рівень насильства та злочинності;

Дуже дивно, але кандидати обережно оминали цю важливу тему у передвиборчих обіцянках.

У країні один з найвищих у світі показників рівня умисних вбивств. Особливу роль відіграють місцеві бандитські угруповання(ісп. пандільяс), що займаються наркотрафіком та залучають у свої лави дітей та підлітків. Саме через їхню діяльність сальвадорці втікають з країни у пошуках кращого життя.

Букеле доведеться вживати рішучих заходів, аби зробити те, що не вдавалось його попередникам протягом 20 років – покінчити з розгулом банд та насильством, яке стало нормою для життя громадян.  

(річний показник умисних вбивств на 100 000 населення)

 1. Бідність;

За даними ЕКЛАК (Економічна комісія ООН з країн Латинської Америки та Карибського басейну) майже 38% населення Сальвадору живе у бідності, коли середній показник по регіону – 29,6%.

Розуміючи, що безробіття та слаборозвинена економіка є одними з причин міграції сальвадорців, Букеле пропонує приділити увагу найбіднішому регіону країни – північному, де зосереджено 75% усіх громадян, що живуть за межею бідності. Там він планує розвивати сільськогосподарський сектор. Проте найбільш грандіозні плани торкнуться півдня, де президент планує побудувати аеропорт і активізувати туризм.

 1. Корупція;

Оскільки корумпованість найвищих державних посадовців стала чи не політичною традицією в країні, то для новообраного президента це справжній виклик.

Для боротьби з цим явищем він пропонує створити Міжнародну комісію з боротьби з безкарністю в Ель Сальвадорі (CICIES) разом з ООН та ОАД (Організація американських держав), як це вже зробили його сусіди Гватемала та Гондурас.

Загалом його «план Кускатлан» передбачає низку заходів із реформування країни, проте про їх ефективність поки що можна тільки здогадуватися.

 

А які зовнішньополітичні погляди президента?

Пропоную розглянути перші заяви та твіти Букеле стосовно відносин з різними країнами:

 • Сальвадор-Центральна Америка

«Такі диктатори як Мадуро у Венесуелі, Ортега у Нікарагуа та Хуан Орландо у Гондурасі ніколи не будуть легітимними, адже вони зберігають владу силою і не поважають волю свого народу. Диктатор – це диктатор. Правий чи лівий », - зазначає президент.  

          Тож цілком ймовірно, що зв’язки Сальвадору з Венесуелою та Нікарагуа значно послабнуть. Таким чином Мадуро втратить ще одного союзника у Центральній Америці.

 • Сальвадор-США

Букеле ніколи не приховував свої симпатії до США і 13 лютого публічно заявив, що Сполучені Штати стануть не тільки союзниками, а й друзями Сальвадору. Окрім цього він подякував Джону Болтону, раднику президента США з питань нацбезпеки за «готовність співпрацювати». З ним у Наїба відбулась телефонна розмова, під час якої вони обговорювали теми, пов’язані з Венесуелою та КНР.

Проте справжньою проблемою для двосторонніх відносин може стати нелегальна міграція, адже Сальвадор входить у число країн, з яких відправляються каравани мігрантів до США. Нагадаю, що Дональд Трамп вже погрожував центральноамериканським країнам урізати значну фінансову допомогу, якщо вони не зможуть вирішити цю проблему. 

 • Сальвадор-КНР

В серпні 2018 року Сальвадор розірвав дипломатичні зв’язки з Тайванем, аби встановити їх з КНР, як це зробили Домініканська Республіка та Панама. Пізніше КНР запропонувала країні близько 150 млн. доларів на соціальні проекти і 3000 тон рису, аби накормити голодне населення, що постраждало від посухи.

Однак співпраця с США для Сальвадору вимагає припинення відносин з КНР. Саме тому Букеле заявив про перегляд двосторонніх відносин, оскільки «не певен, що це необхідно сальвадорському народу». Тож дуже імовірно, що заради такого друга як США Букеле готовий перервати відносини з материковим Китаєм, послабивши вплив останнього в регіоні.

Олександра Литвинова, стажер Українського Інституту Майбутнього