Угорщина і далі блокуватиме шлях України до НАТО

14.03.2019

Петер Сіярто / REUTERS

На порядку денному Угорщини - питання про посилення підтримки угорським нацменшинам за кордоном. Угорщина ще раз підтвердила намір блокувати саміти України з НАТО, допоки український уряд не припинить свою «антиугорську політику». 2019 рік – оголошено роком угорських дітей, народжених за кордоном. 2020 рік – пропонують оголосити роком національної згуртованості. Усе це на тлі демонстрацій угорських меншин в Румунії, які вимагають автономії. Чого очікувати Україні? Про це та інше читайте у підбірці новин Угорщини.

Міністр закордонних справ Петер Сіярто повідомив на пленарному засіданні Форуму угорських депутатів Карпатського басейну, що угорський уряд продовжуватиме захищати права етнічних угорських громад.  Що стосується України, Сіярто заявив, що уряд «навіть під тиском сильніших держав» не відмовиться від своєї позиції у блокуванні самітів Україна-НАТО  та інтеграції України до ЄС, доки український уряд вестиме свою «антиугорську» політику.

Крім того, на Форумі угорських депутатів у Карпатському басейні прозвучала пропозиція угорському уряду оголосити 2020 рік роком національної згуртованості, 2019 рік визнали роком угорських дітей, народжених за кордоном. Спікер Національних зборів Угорщини Ласло Кьовер закликав парламент приймати всі рішення так, щоб «нація пам’ятала про трагедію Тріанонського мирного договору і таким чином прагнула зберегти свою ідентичність».

На Форумі дійшли висновку, що сильне представництво Карпатського басейну в Європейському Парламенті може зберегти на порядку денному питання, важливі для Угорщини, з цією метою було висловлено одностайну підтримку ініціативі щодо захисту корінних меншин в межах ЄС. Депутати вважають, що припинення набутих прав етнічних меншин є «неприйнятним», тому висловлюють солідарність із угорською громадою Закарпаття, яка прагне навчатись рідною мовою. Найбільш широкий діапазон самоврядування - це найкращий спосіб забезпечити довгострокове існування та процвітання етнічних меншин.

Цього тижня у румунському місті Тиргу-Муреш пройшла демонстрація угорської національної меншини за створення автономії, яку підтримав Віктор Орбан. Арпад Янош Потапі, Державний секретар з питань угорців за кордоном, заявив, що автономія - це найкращий спосіб забезпечити продовження існування етнічних меншин: «Секрельська меншість» хоче автономії, яка дозволяє їм використовувати свою рідну мову та національну символіку». Жолт Немет, Держсекретар Міністерства закордонних справ Угорщини, закликав до "сильного представництва Угорщини" після майбутніх виборів у Європейському Парламенті, який, на його думку, має вирішальне значення для досягнення автономії угорської меншини в Румунії. Виступаючи на заході, присвяченій Дню свободи Секлера на площі Героїв Будапешта, Немет послався на нещодавнє рішення Європейського суду, згідно з яким Європейська Комісія зобов'язана розглянути пропозицію, подану Національною радою Секлера, спрямовану на підвищення європейської уваги до етнічних меншин. Немет назвав постанову «історичною перемогою» і закликав угорських виборців через кордон з'явитися на майбутніх виборах до Європейського Парламенту, адже це «неприйнятно», що «дискримінація, яку етнічні угорські громади зазнали протягом 100 років, підтримується і фінансується з фондів Європейського Союзу».

Щотижня Угорщина проводить зустрічі із представниками Вишеградської четвірки. 10 березня у Весолі, поблизу Варшави, пройшло святкування, присвячене ювілею приєднання цих країн до НАТО. Угорщина, Польща та Чеська Республіка приєдналися до НАТО 20 років тому, 12 березня 1999 року, а Словаччина через 5 п'ять років. Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан не упустив можливості підняти тему нелегальної міграції - допомогу слід надавати там, де це необхідно: «Якщо ми не допоможемо вчасно, то проблеми прийдуть до нас». У своєму виступі Орбан також подякував іншим країнам Вишеградської четвірки за допомогу у захисті південних кордонів Угорщини від нелегальних мігрантів. В даний час 692 угорських військових служать у місіях НАТО по всьому світу, їх кількість скоро збільшиться на 130.

Міністр закордонних справ та торгівлі Угорщини Петер Сіярто після переговорів з Віце-президентом Європейського інвестиційного банку Вазилем Гудаком заявив про створення високошвидкісної залізниці, яка з'єднає Будапешт, Братиславу, Остраву та Варшаву, та стане одним з наймасштабніших проектів Вишеградської четвірки. Проект вже знаходиться в стадії розробки, чотири країни очікують, що ЄІБ частково фінансуватиме проект.

Цього тижня Будапешт налагоджував відносини і з позарегіональними гравцями. На спільній прес-конференції зі своїм голландським колегою в Будапешті Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто сказав, що «Угорщина поважає і чекає поваги стосовно своєї позиції, що майбутнє Угорщини має визначатися тільки угорцями. Угорщина та Нідерланди дивляться на світ по різному, але вони зможуть досягти згоди з багатьох питань, якщо їхні відносини будуватимуться на основі взаємної поваги". Нідерланди є важливим союзником для Угорщини в рамках ЄС і НАТО,  дві країни співпрацюють у кількох сферах. Однак, в таких сферах, як європейська політика, держави не згодні з більшою кількістю питань. Однією з таких проблем є міграція. Угорщина та Нідерланди по-різному голосували щодо Глобального міграційного договору ООН. Що стосується економічних зв'язків, на 650 голландських підприємствах в Угорщині працюють 15 000 чоловік.

11 березня Прем’єр-міністр Угорщини провів переговори з колегою з Лаосу Тонглуном Сісулітом у Будапешті.  На спільній прес-конференції після переговорів, Орбан заявив, що політичні зв'язки з Лаосом підняті на рівень стратегічного партнерства:  Угорщина відкриє представництво в Лаосі та обидві країни продовжуватимуть ефективну співпрацю. До прикладу, кредити, надані Угорщиною для фінансування інвестиційних проектів у Лаосі, наразі становлять кілька десятків мільйонів доларів, а оборот двосторонньої торгівлі за останні два роки збільшився у шість разів. Лаос та Угорщина завершили два великих проекти, загальною вартістю 38,6 мільйона доларів, які фінансувалися за допомогою програми зв'язаної допомоги, у сферах сільського господарства та продовольчої безпеки, Укладено угоду про запуск третього проекту вартістю 160 мільйонів доларів. Крім того, понад 300 осіб, які закінчили угорські університети в даний час займають керівні посади в Лаосі. Зараз в Угорщині навчаються 186 лаоських студентів. Сторони також домовилися, що Угорщина щорічно надаватиме стипендії 100 студентам.

У зв'язку з тим, що в найближчому майбутньому в Узбекистані буде збудовано атомну електростанцію Міністр закордонних справ і торгівлі Петер Сіярто обговорив з узбецьким Міністром інвестицій та зовнішньої торгівлі співробітництво між Угорщиною та Узбекистаном з питань підготовки ядерної техніки. Тим часом, з метою посилення зв'язків між компаніями двох країн, угорський "Ексімбанк" підписав кредитну угоду з двома узбецькими банками. Мета полягає в тому, щоб допомогти угорським компаніям з виробництва продуктів харчування, води та медичного обслуговування збільшити свою частку на  ринку в Узбекистані. З метою поглиблення двосторонніх соціальних відносин, пропонуються стипендії 30 узбецьким студентам, а угорські громадяни отримають безвізовий режим в рамках угоди про співпрацю між Будапештом і Ташкентом.

Продовжується обговорення сімейної політики. Лідер опозиційної Демократичної коаліції (ДК) Ференц Дюрчань запропонував план сімейної політики своєї партії, спрямований на заохочення угорських пар мати дітей. Хоча Дюрчань визнав підвищення рівня народжуваності Угорщини, проте додав, що "Угорщина безмежно далеко" від рівня народжуваності, який є достатньо високим для збереження населення. Перша частина пропозиції  вимагає скасування поправки до трудового кодексу, прийнятої в грудні минулого року. Дюрчань стверджує, що люди, які змушені працювати 10 годин на день 6 днів на тиждень, не будуть надто зацікавлені мати дітей. Сім'ям з маленькими дітьми необхідно гарантувати, що вони не будуть виселені зі своїх будинків. Крім того, догляд повинен бути офіційно визнаний як зайнятість, а вихователям –потрібно платити  щонайменше мінімальну заробітну плату. Крім того, заробітна плата медичних працівників повинна бути підвищена як мінімум на 50%. Зростання заробітної плати має продовжуватися протягом наступних 4 років, при цьому повинна зростати щонайменше на 15 % щороку. Колишній Прем'єр-міністр також закликав створити умови для того, щоб школи надавали сучасну якісну освіту. Плата за навчання повинна бути знижена або повністю списана, а кількість студентів вищих навчальних закладів повинна бути збільшена. Основні комунальні послуги повинні бути безкоштовними для всіх до певного рівня споживання.

У Міжнародний жіночий день піднімались й питання рівності. Результати опитування Євростату свідчать, що розрив у заробітній платі між чоловіками та жінками нижчий в Угорщині, ніж у середньому по ЄС. Середній розрив у оплаті праці чоловіків і жінок у всіх 28 країнах-членах становить 16%, але в Угорщині ситуація краща - 14,2%. Найбільша різниця - в Естонії, де жінки отримують менше, ніж три чверті плати чоловіків. Умови праці для жінок найкращі в Румунії, де різниця в оплаті становить лише 3,5%. У той час як середній рівень безробіття серед жінок в ЄС становить 11,5%, в Угорщині - 15,3%

Щотижня угорський уряд залучає нові іноземні інвестиції, які в свою чергу створюють велику кількість робочих місць. Німецька компанія Güntner Tata Htetőtechnika, яка виробляє холодильні технології, інвестує 8 мільярдів форинтів (25,3 млн. євро) на свою компанію в західному угорському місті Тата, створивши 150 робочих місць. Інвестиції підтримано державним грантом у розмірі 1,5 млрд. форинтів. Прибуток компанії у 2017 році становив 151 млрд. форинтів.

Французька група GMD витратить 14,5 млрд. форинтів (46 млн. євро) на будівництво заводу в Дорозі, на півночі Угорщини. Уряд підтримує інвестиції, які створять 240 нових робочих місць,  сумою в 2,9 млрд. форинтів. GMD має заводи у 14 країнах світу, проте саме Угорщина виграла конкурс на залучення цих інвестицій.

Незважаючи на численні інвестиції та нові робочі місця, угорці масово емігрують до інших європейських країн. Клара Добрев, жінка колишнього Прем’єр-міністра Угорщини Ференца Дюрчані, член Демократичної коаліції, заявила, що «Сполучені Штати Європи» могли б запобігти "масовому виїзду" угорців, які шукають більш вигідних робочих місць в інших країнах континенту. Нещодавні економічні дані свідчать про те, що рівень ВВП на душу населення був вищим у румунській Трансільванії, ніж у кількох регіонах Угорщини. Тому будівництво «Сполучених Штатів Європи» передбачає виплату мінімальної заробітної плати усім угорцям на рівні Західної Європи.

Тетяна Корнійчук, стажер UIF