Горіла шина, палала... у Варшаві. Дайджест новин

19.03.2019

Фото: euractiv.pl

Чим жила Польща минулого тижня? У Варшаві відбувся тематичний фермерський протест – розкидані туші свиней, підпалені шини і блокований рух. Опубліковане перше передвиборче опитування, в якому влада програє опозиції. Тим часом МЗС Польщі презентувало цілі і напрямки діяльності дипломатії у 2019 році, серед яких є і пов'язані з Україною питання.

У Варшаві група з близько 200 фермерів без попередження заблокувала одне із найважливіших столичних перехресть. Демонстранти розкидали яблука і туші свиней, підпалили сіно і автомобільні шини. Протестувальники вимагали закріплення вимоги до супермаркетів – виставляти на полиці не менше 50% продуктів харчування польського походження, маркування всіх товарів за країною походження, а також закликали до боротьби з російським ембарго на ввіз польських фруктів і овочів. За словами керівників акції, фермери вдались до демонстрації, щоб показати владі у Варшаві, що так само, як містяни були відрізані від руху, так польські ферми відрізані від національного ринку збуту. Наразі поліція ідентифікує учасників акції – перші особи вже затримані. Міністр внутрішніх справ і адміністрації Польщі Йоахім Брудзинський різко розкритикував акцію з огляду на небезпеку для містян, а, серед іншого, і лідера організації «Агроне» Міхала Колоджейчака, за те що той, за словами міністра, підбурює фермерів лише задля власних політичних амбіцій.

Тим часом, голова Міністерства закордонних справ Польші Яцек Чапутович представив оновлені цілі польської дипломатії на 2019 рік. Головні напрямки – побудова єдиного Європейського Союзу та регіональне співробітництво у Центральній Європі. Серед іншого, міністр закордонних справ заявив, що польська сторона готова поглибити відносини з Ізраїлем, проте без заяв, які представляють «помилкові стереотипи» – основою польсько-ізраїльських відносин має бути взаєморозуміння і повага. Міністр закордонних також говорив про посилення відносин з країнами Азії, серед яких виокремив Південну Корею і КНР. Польща вимагатиме повернення уламків президентського літака Ту-154 з Росії. Окремим же полем діяльності польської зовнішньої політики  є «агресивана політика Росії щодо України», зокрема інцидент у Керченській протоці та ситуація в Азовському морі. Польща вимагає звільнення українських моряків та повернення українських суден з РФ, а також відновлення свободи мореходства у Керченській протоці. Польща виступає проти реалізації проекту «Північний потік 2» і прагне до енергетичної незалежності від Росії. Крім того, міністр закордонних справ повідомив, що вживаються заходи щодо створення постійної американської бази в Польщі.

Чапутовоч наголосив на динамічному розвитку відносин з Угорщиною і Чехією, визначив співпрацю з Румунією як «ідеальну», а також повідомив про поглиблення відносин з країнами Балтії. За словами міністра, Вишеградська група є важливою для проведення регіональної політики, а також для того, щоб зробити інтереси Центральної Європи «реальністю на світовій арені».

Польська ж передвиборча кампанія набирає обертів. За останніми опитуваннями, проведеними польским аудиторським центром «IBRiS» для відомого видання «Rzeczpospolita», на виборах до Європарленту, які в Польщі відбудуться 26 травня, перше місце у рейтингу отримає чинна правляча партія «Право і Справедливість» (ПіС) із результатом 40% голосів. Опозиційна «Європейська коаліція» матиме підтримку 38% виборців. У свою чергу, опитування, проведене центром «Kantar Millward Brown» для найбільшого польського щоденного видання «Gazeta Wyborcza», показує, що «Європейська коаліція» має шанс виграти  вибори до Європейського Парламенту із 35% голосів, а «Право і Справедливість» матиме 33% підтримки серед респондентів. Незадовго до опитувань правляча «ПіС» представила передвиборчу «Європейську декларацію», що складається з 12 пунктів. Серед них виокремлюються «безпечні європейські кордони», «СТОП нелегальній міграції», «Європа вільних можливостей» та «справедлива кліматична політика». Серед інших принципів: сталий розвиток, «хороший» бюджет ЄС для Польщі, підтримка сільської місцевості, висока якість продукції та сімейні цінності.

Іван Дуднік, стажер UIF