Польща запросила в гості Лукашенка. Навіщо? Дайджест новин

25.03.2019

Фото: gazeta.pl

Польский державний оборонний концерн продовжує нарощувати військове співробітництво з США. Сейм уже розпочав приготування до жорсткого Брекзиту. А білоруський президент Олександр Лукашенко отримав запрошення на відзначення початку Другої Світової війни. Очільник ПіСу Ярослав Качинський також налагоджує контакти з іспанськими правими.

Неочікуваною новиною у польському інформаційному полі минулого тижня стала звістка про те, що президент Білорусі Олександр Лукашенко, за повідомленням агенції новин «Радіо Свобода», отримав запрошення від Польщі спільно відзначити річницю початку Другої Світової війни. Ця інформація була підтверджена в Адміністрації Президента Польщі. Запрошення отримали політики з усіх країн Східного партнерства, до складу якого входить і Білорусь (разом з Україною, Вірменією, Азербайджаном, Молдовою та Грузією). Цікаво, що запрошення на церемонію не отримав президент Росії Володимир Путін.

В той самий час Польща продовжує нарощувати співпрацю зі Сполученими Штатами у сфері оборонної промисловості. На цей раз польська машинобудівна компанія «Huta Stalowa Wola», акціонером котрої є державний оборонний концерн «Polska Grupa Zbrojeniowa», підписала угоду з американською фірмою «Raytheon Integrated Defense Systems». За угодою, поляки спільно з американцями розпочнуть співробітництво у виробництві основних елементів системи протиповітряної оборони «Вісла».  Цей контракт невдовзі буде перевірений і прийнятий в рамках урядової Програми США з міжнародних продажів зброї. Завдяки співпраці з американськими партнерами «Polska Grupa Zbrojeniowa» стане виробничою ланкою у відомій системі ПРО «Patriot». В майбутньому польські зброярі постачатимуть обладнання не лише до Збройних Сил Польщі, але і закордон.

Польща розпочала підготовку до неузгодженого виходу Великої Британії з Європейського Союзу. Польский Сейм ухвалив пакет законопроектів, котрі готують Польщу до жорсткого Вrexit’у. Наразі законопроект розглядатиме Сенат. Пакет передбачає внесення змін до законодавства щодо визначення робочих кваліфікацій, ведення бізнесу британськими фінансовими підприємствами та підготовку до виходу Сполученого Королівства і з Європейського Співтовариства з атомної енергії. Та активним був не лише польський парламент, а і польський президент. Анджей Дуда прокоментував вимоги вчителів підняти заробітну плату на 1000 польських злотих (близько 7,5 тис. грн). На його думку, в короткостроковій перспективі цього зробити неможливо. Цю вимогу польський президент назвав політичною і популістською. Президент закликав сторони – уряд і вчительські профспілки – підійти до справи з розумом і дійти до збалансованого рішення. Президент послався на допомогу для сімей, яку впроваджує влада, але і визнав, що вчительська заробітна плата повинна збільшуватись. І в той же час, президент схвалив поправку, що компенсує 1 млрд. 260 млн. польських злотих (близько 9 млрд. 450 млн. грн.) для державної телекомпанії «TVP» і польського радіо через «втрачену» абонентську плату у 2018-2019 рр.

Виборча компанія у Польщі триває. Останнє електоральне опитування, підготовлене польським аналітичним центром «IBRiS» показало, що очолювана правлячою партію «Право і Справедливість» коаліція знову займає першу позицію і рораховує на 41,6% голосів на виборах до Європарламенту. Опозиційна «Європейська коаліція» дихає чинній владі у спину із 37,2% виборців. Третя сила, яка перетнула виборчий бар’єр із підтримкою 6,6% респондентів – «Ініціатива Роберта Бідронії». Протилежні перспективи «Європейської коаліції» наразі передбачає інший авторитетний польський центр «CBOS». За даними останнього, опозиціонери отримають 26% на противагу владній партіїї, яка отримає 42%. Допоки польські центри досліджують електоральні настрої, очільник правлячої партії «Право і Справедливість» Ярослав Качинський уже зустрівся з президентом іспанської партії «Vox» Сантьяго Абаскалем. Права партія нещодавно набула популярності на іспанській політичній сцені. Темою переговорів була майбутня співпраця в Європейському Парламенті. Лідер правої іспанської партії «Vox» заявив, що  Європейський Союз "відходить від основних християнських цінностей у Європі, приймає масову імміграцію і занадто втручається в політику суверенних держав". Партія шукатиме згоди з іншими європейськими партіями та країнами. Крім того, ця права іспанська партія є «великим шанувальником Польщі». На думку її очільника, Польща та інші країни, зокрема Угорщина, є ядром Європи. В Польщі оцінили зустріч як плідну та оголосили про співпрацю після виборів до Європарламенту.

Іван Дуднік, стажер UIF