Сімейна політика Угорщини: чому вона створює конфлікти з іншими країнами?

27.03.2019

Фото: jus.me. Аннікa Страндхол

«Бідна, хвора істота». Такі слова пролунали з вуст заступника прем’єр-міністра Угорщини Жолта Семена під час телевізійного інтерв’ю. Образи були адресовані Міністру соціальних справ Швеції Анніці Страндхол, яка порівняла сімейну політику Угорщини із «нацистською Німеччиною 1930-тих років».

Що ж сталося?

Щороку кількість населення в Угорщині зменшується. За даними перепису 2011 року, населення Угорщини складало близько 9 927 840 осіб. Станом на 2018 рік кількість населення – 9 688 847. Населення зменшилось на 238 993 людини. За даними Центрального офісу статистики Угорщини, країна входить до п'ятірки держав-членів ЄС з найвищим рівнем смертності..[1]

Для того, щоб зберегти населення на стабільному рівні, потрібний коефіцієнт народжуваності 2,1. Сьогодні середній рівень народжуваності серед країн ЄС становить 1,6, а угорські статистичні дані за останні роки показують його в 1,49. Хоча з 2010 року ця цифра зросла (була 1,25), але коефіцієнт все ще низький. Саме тому уряд тривалий час шукає шляхи вирішення цієї проблеми, наприклад, шляхом запровадження нових програм підтримки сімей. Деякі країни ЄС прагнуть вирішити цю проблему шляхом імміграції, але уряд прем'єр-міністра Віктора Орбана вибрав інший підхід, який підтримує сім'ї, і полегшує фінансовий тягар для тих батьків, які хотіли б мати більше дітей.

11 лютого 2019 р. Прем'єр-міністр Віктор Орбан оприлюднив план дій із семи пунктів для захисту сімей.[2] Очікується, що ці заходи значно покращать демографічний стан Угорщини. Ось ці пункти:

  • Кожна жінка у віці до 40 років, яка вперше виходить заміж, матиме право на пільговий кредит у розмірі до 10 мільйонів форинтів (майже 1 мільйон грн.). Погашення кредиту призупинять на 3 роки після народження дитини, а ще через 3 роки після другого. Крім того, третина основної суми кредиту буде списана після народження другої дитини. Якщо народилася третя дитина, залишок боргу буде повністю скасовано.
  • Подовжуватимуться пільгові кредити, що надаються в рамках вже встановленої схеми виплат житла для сім'ї. Сьогодні сім'ї з двома дітьми можуть отримувати кредити низького відсотка у розмірі 10 млн. форинтів на придбання нових будинків, а сім'ї з трьома і більше дітьми мають доступ до відповідних пільгових кредитів у розмірі 15 млн. форинтів. У майбутньому сім'ї з двома або більше дітьми також зможуть скористатися такими кредитами на придбання існуючих об'єктів нерухомості.
  • До цих пір уряд надав допомогу по поверненню іпотеки в розмірі 1 млн. форинтів (~ 100 тисяч грн..) для багатодітних сімей, при народженні третьої дитини, і ще 1 млн. форинтів для кожної наступної дитини. Відтепер уряд надаватиме такі пільги при народженні другої дитини, ще 4 млн. форинтів (~ 400 тисяч грн.) на народження третьої дитини, а 1 млн. форинтів після народження кожної наступної дитини.
  • Жінки, які народили і виховували чотирьох і більше дітей, будуть звільнені від податку на доходи фізичних осіб на все життя.
  • Запровадять програму купівлі автомобілів для великих сімей. Уряд надасть сім'ям, що виховують щонайменше трьох дітей, грант у розмірі 2,5 мільйона форинтів на придбання нових автомобілів.
  • За три роки в дитячих садках буде створено 21 000 нових місць: 10 000 у цьому році, 5 тисяч у 2020 році та 6 тисяч у 2021 році. Це означає, що до 2022 року кожна сім'я зможе розмістити своїх маленьких дітей у дитячих садках.
  • Сьомим пунктом плану дій є запровадження плати за догляд за дітьми для бабусь і дідусів: якщо батьки погоджуються, то бабусі й дідусі будуть мати можливість отримувати платежі по догляду за дітьми замість них. [3]

Що ж обурило Швецію?

У твітері міністр соціальних справ Швеції Анніка Страндхолл заявила, що політика Угорщини нагадує 30-ті роки в Німеччині. Вона висловила думку, що угорський прем'єр-міністр Віктор Орбан «хоче мати більше справжніх угорських дітей. Така політика завдасть шкоду свободі, за яку жінки боролися десятиліттями».[4]

Як відреагувала Угорщина?

Це у свою чергу викликало бурю невдоволення серед угорських чиновників. Міністр закордонних справ Петер Сійярто зазначив, що Швеція витрачає гроші не на сім’ї, а на мігрантів.

У відповідь Державний секретар у справах сімʼї, молоді та міжнародних звʼязків Міністерства людських ресурсів Угорщини Катерина Новак написала офіційний лист колезі із Швеції, де наполягала на її негайному вибаченні. Вона також відмітила ідеологічні розбіжності між двома країнами : Швеція радо приймає мігрантів, щоб збільшити демографічні показники, Угорщина ж навпаки – дбає про народження угорців.[5]

Хто на боці Угорщини?

Одразу ж на захист Угорщини виступили ряд держав. 21 лютого 2019 року радник колишнього британського прем'єра також високо оцінив сімейну політику Угорщини. Філіп Блонд заявив, що угорський план дій є «надзвичайно прогресивною, перспективною програмою», яка «стабілізує сім'ї, коли вони є найбільш вразливими». Блонд підкреслив, що жінки «платять високу ціну за народження дитини», що, до речі, ставить майбутніх батьків у невизначеність у суспільствах, де народження дітей не винагороджується. Угорський уряд намагається запобігти міграції найбільш кваліфікованої робочої сили в Західну Європу, і це повинно «створити можливості для людей відчувати себе в безпеці і створити сім'ю».

Що стосується позиції угорського уряду щодо міграції, Блонд сказав, основною проблемою, яка призвела до Brexit, крім економіки, була сама міграція. Він також підкреслив, що відмова від міграції - це не лише угорське явище; в цьому відношенні весь регіон Центральної та Східної Європи протиставляється «космополітичній Європою».

Свою солідарність з Угорщиною висловила також Болгарія на зустрічі із міністром закордонних справ Угорщини. Обидві країни переконані, що відповіддю на демографічні виклики повинна бути підтримка сім'ї, а не міграція. «Ми ніколи не дозволимо Брюсселю змусити нас змінити цей підхід», - сказав міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто. Міністр також підкреслив, що Угорщина та Болгарія погоджуються щодо найважливіших питань, і Болгарія продовжує бути стратегічним союзником Угорщини з європейських питань.[6]

Як відреагувала Швеція на особисті образи Жолта Семена?

Дипломатичний конфлікт між двома членами ЄС загострюється. Після того, як Жолт Семен назвав Анніку Страндхол «хворою, бідною істотою», Угорщина отримала суворе попередження від Швеції за «особисті образи» на адресу шведського міністра. Пізніше Швеція викликала посла Угорщини до Міністерства закордонних справ в Стокгольмі, де висловила своє обурення через слова Жолта Семена.

Міністр закордонних справ Угорщини Пітер Сійярто теж не гаяв часу. Посла Швеції теж було викликано до МЗС, де його повідомили, що коментарі Анніки Страндхол є «неприйнятними».

Сама ж Анніка Страндхол заявила, що ніяк не відреагує на таку зухвалість, адже це не той діалог, який потрібен між Швецією і Угорщиною.

А угорці підтримують сімейну політику свого уряду?

Вісім з десяти угорців підтримують політичні рішення уряду щодо підтримки сім'ї. Згідно з опитуванням, проведеним Nézőpont , 81% респондентів раді, що уряд приділяю значну увагу сімейні політиці, а 69% виступають за надання більшої підтримки сім'ям. Опитування було проведено в листопаді 2018 року на основі телефонних інтерв'ю з 1000 людьми.[7]

Чому уряд приділяє стільки уваги саме сімейній політиці?

Уряд Орбана категорично відмовляється приймати іммігрантів з Близького Сходу. Ба навіть більше – надаючи громадянство етнічним угорцям за кордоном, забезпечуючи їх пільгами, виплачуючи їм соціальну допомогу, сприяючи відкриттю бізнесу – уряд не прагне закрити демографічну прірву цими етнічними угорцями. Політики постійно наголошують на тому, що не прагнуть імміграції навіть представників власної національної меншини. Уряд Орбана досить консервативний в цьому питанні. Демографічна проблема може бути вирішена лише шляхом заохочення народжуваності та покращення економічного стану в країні. Були зроблені спроби повернути угорських заробітчан (яких за даними країн, що приймають іммігрантів з Угорщини, близько 600 000), проте ця програма зазнала краху. Заробітні плати в Угорщині значно менші, аніж в провідних західноєвропейських країнах. Саме тому акцент робиться на сімейній політиці.

Що передувало «семи пунктам сімейної політики» Віктора Орбана?

Незважаючи на те, що прем'єра-міністра Віктора Орбана часто піддають гострій критиці в країнах ЄС через низку питань, більшість європейських країн та й навіть опозиція підтримує його політику щодо сімей. Дійсно, з обранням на посаду Орбана, значно підвищилися демографічні показники країни. Якщо на початку 2010 року Угорщина була однією з країн ЄС, які витрачають на сім’ї найменше коштів, то на сучасному етапі Угорщина витрачає не менше 4% свого ВВП на підтримку сімей. Планують збільшити витрати до 5% ВВП.

Починаючи з 2015 року, працює програма CSOK – вигідна купівля житла для подружніх пар, які планують мати дітей. Обсяг підтримки залежить від кількості дітей, які пара хоче мати. Сім’ї можуть отримати допомогу CSOK як фіксовану суму грошей або як пільгові ставки за житлом.

Уряд надає допомогу матерям. Розмір допомоги при народженні дитини дорівнює 225% мінімальної пенсії на момент народження дитини (64 125 фунтів стерлінгів у 2017 році), у разі народження другої - 300% (85 500 форинтів у 2017 році). Це одноразова підтримка.

Догляд за дитиною теж оплачується щомісячно - від народження до 2 років, але ця допомога не може перевищувати 140% поточної мінімальної заробітної плати. (Мінімальна заробітна плата склала 138 000 угорських форинтів у 2018 році.)

Діти перших дев'яти класів отримують безкоштовні підручники в школі з 2017 року. Ті діти, які живуть у поганих умовах, страждають від тривалої хвороби, або живуть у великій сім'ї з трьома або більше дітьми, отримують також безкоштовне  харчування в дитячих садах та школах. Тим часом інші отримують їх за зниженими цінами.

Діти можуть користуватися громадським транспортом безкоштовно у супроводі дорослих. Учні, студенти та студенти можуть використовувати громадський транспорт за півціни, показуючи студентський квиток.

Цей перелік допомоги дітям та сім’ям не є вичерпний. Існує ряд інших пільг та привілей, якими користуються батьки та діти.

Що далі?

Орбан неодноразово заявляв, що метою його сімейної політики є збільшення кількості народжених дітей до 30 000 на рік до 2030 року. Наразі його сімейна політика є досить успішною.

Угорщина продемонструвала позитивні результати, починаючи з 2010 року, коли Орбан став прем’єр-міністром.

З 2010 по 2018 рр., кількість шлюбів в Угорщині збільшилась на 43% (найбільше число за 20 років), рівень розлучень знизився на 22,5%, народжуваність зросла на 21% (найвища за 20 років), а аборти зменшилися на 33,5%. В той час, як рівень народжуваності в Центральній та Східній Європі продовжує зменшуватися.[8]

Корнійчук Тетяна, стажер Українського Інституту Майбутнього

[1] http://www.mukachevo.net/ua/news/view/140387

[2] https://www.elfac.org/hungary-prime-minister-viktor-orban-announced-a-seven-point-family-protection-action-plan/

[3] https://fidesz-eu.hu/en/all-you-need-to-know-about-the-latest-in-hungarys-pro-family-policy/

[4] https://hungarytoday.hu/FOREIGN-MINISTER-SZIJJARTO-DISMISSES-SWEDISH-MINISTERS-CRITICISM/

[5] http://abouthungary.hu/news-in-brief/state-secretary-novak-responds-to-swedish-ministers-criticism-of-hungarys-family-policy/

[6] http://abouthungary.hu/news-in-brief/hungary-and-bulgaria-agree-that-the-answer-to-demographic-challenges-is-family-support-rather-than-migration/

[7] http://abouthungary.hu/news-in-brief/eight-out-of-ten-hungarians-are-in-favor-of-governments-family-support-policy-solutions/

[8] https://www.christianpost.com/news/make-families-great-again-hungary-seeing-more-babies-less-abortions-through-pro-family-policies.html?page=3