Угорський вектор тижня: Росія та Польща

29.03.2019

Угорщина продовжує співпрацю з РФ у енергетичній сфері. Після переговорів з генеральним директором «Газпрому» Олексієм Міллером у Москві Міністр закордонних справ Петер Сіярто заявив, що незалежно від того, чи підпишуть Росія та Україна нову транзитну угоду, «Газпром» постачатиме газ Угорщині наступного року. Крім того, російська держкорпорація «Росатом» будує в м.Пакш (Угорщина) 2 нових енергоблоки. Депутати від партії «зелених» вважають російську присутність в регіоні загрозою національній безпеці. Угорщина святкує День польсько-угорської дружби, веде переговори з ОАЕ та Йорданією. Економічні показники Угорщини вражають – минулого року зростання заробітної плати було найвищим у Європі – 11,9%. Про це та інше читайте у підбірці останніх новин Угорщини.

Держкорпорація «Росатом» здійснює масштабну програму спорудження АЕС як в Російській Федерації, так і за кордоном. На даний момент на АЕС "Пакш", побудованої за радянським проектом, працюють чотири енергоблоки з реакторами типу ВВЕР-440. Парламент Угорщини в 2009 році схвалив спорудження двох нових енергоблоків на АЕС. У грудні 2014 року Держкорпорація "Росатом" і компанія MVM (Угорщина) підписали контракт на будівництво нових блоків станції. У березні того ж року Росія і Угорщина підписали угоду про надання кредиту до 10 млрд євро на добудову АЕС "Пакш". Планується, що на АЕС "Пакш-2" будуть побудовані два блоки (№5 і №6) проекту ВВЕР-1200. Генеральний проектувальник - АТ "АТОМПРОЕКТ".

На прес-конференції в четвер 22 березня представники зеленої опозиційної партії і депутат Європарламенту Європейської зеленої партії заявили, що оновлення атомної електростанції Угорщини в Пакші є засобом підвищення впливу президента Росії Володимира Путіна в регіоні.

Співголова ЛМП Марта Деметер та голландський депутат Європарламенту Бас Екхаут заявили, що замість того, щоб збільшувати свою залежність від іноземної енергії, держави-члени повинні інвестувати у стабільні ресурси. Деметра назвала проект «Пакш», який очолює російський енергетичний гігант «Росатом», загрозою для національної безпеки і заявила, що він буде збитковим. Ейкхаут заявив, що Росія використовує свої енергетичні ресурси як «політичну зброю» для впливу на країни-члени ЄС і політику ЄС.

Незважаючи на цю критику, Угорщина продовжує співпрацю з РФ у енергетичній сфері. Після переговорів з генеральним директором «Газпрому» Олексієм Міллером у Москві Міністр закордонних справ Петер Сіярто заявив, що «угорське постачання газу забезпечене на наступний рік, навіть якщо Москва та Київ не підпишуть нову угоду про транзит газу до кінця року».

«Сьогодні ми підписали угоду з генеральним директором «Газпрому», щоб компанія в наступному році поставила Угорщині газ, незалежно від того, чи підпишуть Росія та Україна нову транзитну угоду. Питання енергозабезпечення набуло геополітичного виміру з закінченням терміну транзитної угоди між Росією та Україною наприкінці року та відсутністю нової угоди. Таким чином, може виникнути ситуація, що Росія припинить постачання газу до Європи через Україну. Це те, до чого ми повинні готуватися, тому що ми завжди повинні готуватися до найгіршого сценарію, коли плануємо постачання енергії в країні», - заявив Петер Сіярто.

Міністр переконаний, що Угорщина також повинна використовувати свої «незрівнянні потужності для зберігання газу». Угорські водойми можуть зберігати 6,3 млрд. кубометрів природного газу.

Що стосується довгострокової енергетичної безпеки Угорщини, Сіярто заявив, що уряд розраховує на можливу доступність нового південного газопроводу. «Газпром» співпрацює з Болгарією та Сербією з постачання газу до Угорщини та Австрії через газопровід «Турецький потік». Міністр пообіцяв, що до початку наступного року Угорщина матиме необхідну інфраструктуру постачання газу цим маршрутом.

Міллер заявив, що "Газпром" не очікує затримок у будівництві трубопроводу «Північний потік 2», а третина трубопроводу вже завершена. Щодо турецького потоку, Міллер сказав, що «Газпром» веде передові переговори з Болгарією, Грецією та Сербією, і що завершення нового маршруту постачання було «цілком реальним».

Не менше уваги цього тижня угорські ЗМІ приділили відносинам з Польщею. Угорщина веде переговори з Польщею про двостороннє співробітництво в галузі оборони.

Міністр оборони Угорщини Тібор Бенке зустрівся зі своїм польським колегою Маріушем Блащаком у Будапешті для переговорів щодо двостороннього оборонного співробітництва. Сторони підкреслили схожі погляди щодо низки питань, включаючи НАТО, Вишеградську співпрацю, а також двосторонні військові зв'язки.

Тібор Бенке зазначив, що Польща повністю погодилася з позицією Угорщини про нелегальну міграцію ще в 2015 році. Бенке також висловив вдячність за те, що солдати обох країн будуть служити разом у Тимчасових силах ООН в Лівані. Польща та Угорщина поділяють завдання НАТО, включаючи захист балтійського повітряного простору.

На цьому тижні відбулась також зустріч Президентів Польщі та Угорщини. Президент Польщі Анджей Дуда в п'ятницю 22 березня на урочистому святкуванні Дня польсько-угорської дружби в Кельце на півдні Польщі вручив президенту Угорщини Яношу Адеру Орден Білого орла, найвищу нагороду Польщі.

Під час переговорів з Дудою, Адер підкреслив хороші економічні показники обох країн. «Розвинута польська економіка корисна для польсько-угорської співпраці»,- сказав він. «Заробітна плата зросла, хоча ми все ще не можемо конкурувати з британськими або німецькими зарплатами». Угорщина в свою чергу підвищує конкурентоспроможність своєю соціальною політикою та житловою підтримкою. «Ми сподіваємося, що це поверне молодих людей назад на Батьківщину», - зазначив Адер.

В свою чергу, Дуда заявив, що Польща завжди «захоплювалася» політикою нинішнього угорського уряду, особливо сімейною політикою. Його партія PiS завжди розглядала в якості прикладу «погляд Угорщини на сім'ю, будівництво суспільства та держави».

 

На високому рівні перебувають дипломатичні відносини Угорщини з Йорданією та ОАЕ. Під час офіційного візиту до Аммана 20 березня Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто закликав ЄС збільшити свою підтримку Йорданії у світлі її зусиль, спрямованих на допомогу біженцям. Якщо Йорданія успішно не вирішить проблему біженців, сотні тисяч відправляться в Європу, створюючи подальшу напруженість.

Міністр також висловив вдячність за розміщення в Йорданії біженців - постраждалих від війни у сусідніх країнах. «Ми вважаємо, що допомогу треба надавати там, де вона потрібна. Ми повинні забезпечити, щоб ті, хто змушені покинути свої будинки, залишалися якомога ближче до свого дому і поверталися, як тільки конфлікт закінчиться», - сказав Петер Сіярто.

Міністр закордонних справ також закликав ЄС укласти угоду про вільну торгівлю з Йорданією, щоб йорданські товари та послуги могли досягти ринків Європи. Міністр високо відзначив ставлення Йорданії до своїх християнських спільнот і сказав, що якщо всі країни регіону ставляться до християн як Йорданія цей регіон «безперечно буде більш щасливим і безпечним».

Угорщина прагне побудувати тісні економічні зв'язки з Об'єднаними Арабськими Еміратами, однією з країн, «що встановлюють темпи глобальних економічних змін», заявив міністр закордонних справ Петер Сіярто після засідання спільного комерційного комітету Угорщини-ОАЕ у Будапешті.

Співробітництво між ОАЕ та угорськими фірмами буде просунуто шляхом кредитної лінії у розмірі 630 мільйонів доларів, створеної Угорською компанією Eximbank. Сіярто зазначив, що уряд виділив 21 млрд. форинтів на фінансування участі Угорщини у виставці World Expo 2020 в Дубаї. Участь Угорщини у виставці може допомогти угорським компаніям з технологій управління водними ресурсами на ринках ОАЕ.

Сіярто і Султан Бен Саід аль-Мансурі, його колега з ОАЕ, підписали угоду, спрямовану на більш тісне співробітництво в галузі досліджень і технологій з особливою увагою до відновлюваних джерел енергії, продуктів харчування, що не містять ГМО, і автоматичних транспортних засобів.

Економічні показники Угорщини продовжують зростати. Згідно з даними Євростату, у минулому 2018 році заробітна плата в Угорщині зросла на 11,9%, що є найшвидшим темпом зростання в Європейському Союзі.

Латвія опинилась на другому місці -11,3%. Заробітна плата в Польщі зросла на 6,7%, в Чехії - на 8,5%, а в Словаччині - на 6,8%. Мальта та Іспанія мали найнижчий рівень заробітної плати відповідно - 0,9 та 1,3%, у той час як заробітна плата у найбільшій економіці ЄС, Німеччині, зросла лише на 2,3%.

Угорці офіційно більш щасливі в цьому році порівняно з 2018 роком.

Згідно із звітом Gallup, у 2018 році Угорщина посідала 69 місце у рейтингу «щастя». У 2019 році – вона опинилась вже на 62 місці. У минулому році Угорщина отримала 5 620 балів, цього року - 5 758 балів. Під час визначення «індексу щастя» підраховувалися ВВП на душу населення, зважений за паритетом купівельної спроможності,  чи можуть респонденти розраховувати на допомогу своїх друзів чи родичів та наскільки вільно вони можуть приймати свої рішення. Організація досліджувала, чи респонденти передавали благодійну допомогу за кілька місяців до опитування, їх запитували скільки сміху і радості вони мали в попередні дні, і як часто вони відчували гнів, смуток або тривогу.

Серед 156 країн світу Угорщина поділяє своє респектабельне 62-е місце поряд з Болівією та Парагваєм. Десятьма найщасливішими країнами світу є: Фінляндія, Данія, Норвегія, Ісландія, Нідерланди, Швейцарія, Швеція, Нова Зеландія, Канада та Австрія.

Тетяна Корнійчук, стажер UIF