Словаччина з нетерпінням чекає співпраці з новим Президентом України

01.05.2019

ФОТО: www.24hod.sk 

На сайті МЗС Словацької Республіки зазначено, що країна з нетерпінням чекає співпраці з Володимиром Зеленським, а також як головуюча в ОБСЄ країна, Словаччина заявила, що засуджує рішення Володимира Путіна про паспортизацію ОРДЛО…

Міністерство закордонних і європейських справ Словацької Республіки привітало Україну з  проведенням другого туру президентських виборів в Україні та вважає їх вираженням законної волі громадян цієї країни.  Також, Словацька Республіка зацікавлена ​​в стабільній, демократичній та процвітаючій Україні та у поглибленні співробітництва і розвитку двосторонніх відносин. На сайті МЗС зазначено, що країна  з нетерпінням чекає співпраці з новим Президентом України Володимиром Зеленським, який отримав потужний мандат від виборців. Словацька Республіка завжди готова підтримати інтеграційні прагнення України та допомогти їй у процесах реформ у такий непростий час, з довгостроковою та послідовною підтримкою її суверенітету та територіальної цілісності в межах міжнародно визнаних кордонів.

Словаччина, як головуюча країна ОБСЄ 2019 року,  не залишилася осторонь і у зв’язку з рішенням Володимира Путіна спростити видачу паспортів українцям. Словацьке головування в ОБСЄ з глибоким стурбуванням сприйняло цю звістку. Це рішення може підірвати зусилля з мирного врегулювання кризи в Україні, тому Словаччина закликає до дотримання принципів та зобов’язань ОБСЄ усіма країнами-учасницями.

            Також, цього тижня Лідери країн V4 на зустрічі з Прем'єр-Міністром Японії Сіндзо Абе підкреслили важливість міжнародного співробітництва  з Японією, яка нині є головуючою країною G20 (Велика двадцятка).  Лідери країн V4 і Японії, за словами Прем’єра Словаччини Петера Пеллегріні, говорили про науково-технічне співробітництво, а також про співпрацю Європейського Союзу і Японії у зв'язку з торговельною угодою ЄС-Японія, яка набула чинності у лютому 2019 року. Прем'єр-міністр нагадав, що Словацька Республіка і Японія об'єднані спільними темами головування в головних глобальних організаціях (Словаччини в ОБСЄ, а Японії у G20). Стабільне економічне зростання підсилює важливість країн Вишеградської групи в Європі, адже багато японських фірм розміщують свої бази або філії в них. На думку Сіндзо Абе, міцний і стабільний розвиток автомобільної промисловості Словаччини і компаній, що працюють в Чехії в області робототехніки, а також компаній в Польщі та Угорщині, є гарним прикладом і японські компанії усвідомлюють величезний потенціал цих країн. Зокрема, Пеллегріні та Абе говорили про поглиблення інвестицій, адже якість інвестицій японських фірм у Словаччині зростає. Японські компанії не лише виробляють якісний продукт, а  також передають цінний досвід та інновації, тобто їх діяльність має  більш високу додану вартість.  А наступного року Словаччина та Японія відзначатимуть 100-річчя встановлення взаємних дипломатичних відносин. Зустріч у Братиславському замку відбувається за день до саміту ЄС-Японія у Брюсселі. 

Крім того, організація Репортери без кордонів (RSF) знову провели щорічний рейтинг свободи ЗМІ у світі, за яким Словаччина має менше свободи  слова у медіа, ніж за останні два роки. Це випливає з щорічної діаграми свободи ЗМІ в 180 країнах. Словаччина, у порівнянні з попереднім рейтингом  2018 року, погіршила свою позицію з 17-ого місця до 35-ого. Традиційно перші місця зайняли скандинавські країни. У перших трьох рейтингах за 2019 р. знаходяться Норвегія, Фінляндія і Швеція.  В самому кінці, на останніх трьох сходинках, знаходяться Еритрея, Північна Корея і Туркменістан. До слова, Україна у рейтингу посіла 102 місце.

Автори рейтингу свободи слова зазначили, що вбивство словацького журналіста Яна Куцяка у лютому 2018 року призвело до безпрецедентного політичного землетрусу в Словаччині і потрясло міжнародну спільноту.  Після цієї події, посаду у країні втратив не тільки колишній Прем'єр і голова найсильнішої урядової партії Роберт  Фіцо, але й ряд інших словацьких політиків. У той же час, вбивство Куцяка відродило питання, пов'язані з незрозумілими зникненнями двох журналістів, одного у 2008 році та іншого у 2015 році. Але все ж, за останні роки словацькі засоби масової інформації, що належать великим міжнародним медіа-компаніям, перебували в руках місцевих олігархів, основні бізнес-інтереси яких заважають свободі ЗМІ.  Експерти стверджують, що незалежність Громадського радіо і телебачення Словаччини також знаходиться під загрозою. У коментарі також зазначається, що в Словаччині журналісти все ще мають міру покарання  до восьми років позбавлення волі за дезінформацію і наклеп, а політики продовжують використовувати це для знущання над  журналістами.

Півень Валерія, стажер UIF