Новий президент на підході. Що чекає на Віктора Медведчука?

20.05.2019

Фото: Украина.ру

Під час правління кількох президентів олігарх Віктор Медведчук побудував в Україні бізнес-імперію та скористався своїм статусом неофіційного посередника з Кремлем.

Аналітики припускають, що управління державою Володимиром Зеленським може обмежити посередницьку роль Медведчука, яка дозволяє йому бути «очима і вухами» Москви в Україні.

Але у Медведчука і його дружини Оксани Марченко є досить широкі ділові й політичні зв'язки. Медведчук також очолює політраду дружньої до Росії опозиційної платформи партії «За життя». Він, безсумнівно, буде чинити опір спробам обмежити його вплив, що пов’язаний з дружбою з президентом Російської Федерації Володимиром Путіним.

«Зеленському також потрібні канали зв'язку з Кремлем, - розповів Kyiv Post Ілля Пономарьов, колишній російський законодавець і нинішній політичний емігрант в Україні. – Це можливість зробити все правильно, тому що Медведчук – поганий посередник. Він – зламаний телефон».

По телефону прес-секретар Медведчука Олег Бабанін відмовився коментувати запис.

Команда Зеленського також не відповіла на питання Kyiv Post щодо Медведчука. Однак обраний президент раніше заявляв, що виключить Медведчука з переговорів з Росією.

В окремому інтерв'ю Медведчук сказав, що він не «посилає привітання» від президента України Петра Порошенка Путіну, як колись стверджував Зеленський, а веде переговори в інтересах України, особливо щодо звільнення 24 українських моряків, захоплених Росією під час нападу на українські човни в Чорному морі в листопаді 2018 року.

Після президентських виборів Медведчук запропонував Зеленському провести переговори з Росією та укласти угоду щодо встановлення миру з Москвою і окупованими Росією районами Східної України. Незважаючи на це, Медведчук заявив, що не планує пропонувати Зеленському ніякої допомоги. Однак деякі аналітики не згодні, пояснюючи, що Медведчук навряд чи добровільно відмовиться від своєї посередницької ролі.

«Буде така гра, де Медведчук спробує запропонувати свої послуги Зеленському в якості неофіційного посередника з Путіним», - заявив Kyiv Post політолог Володимир Фесенко.

Фесенко додав, що Зеленський, ймовірно, не зацікавлений у допомозі Медведчука. Однак, аналітик вважає, що, якщо від послуг Медведчука відмовляться, він може влаштувати змову проти Зеленського.

«Він може шукати контактів (з Зеленським) через олігарха (Ігоря  Коломойського), щоб переконати його скористатися його послугами, - сказав Фесенко. – Мова піде про обмін (полоненими) моряками. Це його улюблена тема. Він спробує розіграти цю карту».

Зеленський був пов'язаний з Коломойським, чий телеканал транслює його комедійні шоу. Але обраний президент заперечує, що ці відносини виходять за рамки бізнесу. Зі свого боку, минулого року Медведчук сказав журналістам, що не дуже добре знає Коломойського і говорив з ним лише один раз.

Пономарьов зазначив, що Порошенко цінує наявність прямої лінії зв'язку з Путіним і хоче уникнути дій проти його ділових інтересів у відповідь з боку Росії. Це може бути менш важливим для Зеленського, якому також не вистачає щодо близьких відносин Порошенка з Медведчуком. Українські журналісти кілька разів зазначали факти зустрічей президента і олігарха, в тому числі й у приватній резиденції Порошенка.

Порошенко раніше спростував твердження критиків про те, що він допомагає Медведчуку і бізнес-імперії його дружини.

Глен Грант, експерт з питань оборони Українського інституту майбутнього, жорстко розкритикував Медведчука, назвавши його «абсолютно ненадійним». Він закликав політика припинити грати на два фронти та вирішити, чи буде він послом Росії або українцем, який повністю позбавлений всіх своїх холдингів, пов'язаних з Росією.

«Немає нічого, що може свідчити про зміни в тому, що Медведчук робить, - сказав Грант. – Я сподіваюся, що команда чесних людей, які намагаються працювати з Зеленським, дадуть йому це зрозуміти... нинішня ситуація є неправильною».

Бізнес-імперія

 Дружина Медведчука, відома колишня телеведуча Оксана Марченко є основним офіційним бенефіціаром бізнес-імперії, яку вона ділить з чоловіком. Вона володіє інвестиційними компаніями «Укркапітал», «Терра-Інвест» і «Sport Tour». Через них вона володіє низкою інших фірм і об'єктів нерухомості, в тому числі й у Криму.

Деякі з компаній Марченко мають зв'язки з українськими, британськими або кіпрськими компаніями, які через своїх співробітників були пов'язані з офшорними компаніями, що мають відносини з союзниками заплямованого екс-президента Віктора Януковича і згаданими під час розслідувань розкрадань.

Наприклад, одним із засновників компанії Марченко «Укркапітал» є британська Intermay Management. Ангеліка Пасеніду, як вказано, є секретарем компанії. Пані Пасеніду була директором в раді директорів Burisma Holding, газової компанії скандального екс-міністра Миколи Злочевського, який знаходився під слідством у зв’язку із підозрою у переміщенні $ 23 мільйонів з України. Ім’я Пасеніду більше не вказано на сайті Burisma.

Марченко володіє кількома агрохолдингами, у тому числі «МБК Агротехніка», «Ландрас-Агро», «Галицькою сільськогосподарською компанією», «Колос», «Оскар», «Роднічок», «Тамаваровудекспорт», «Галичина Органік» і «Галагробізнес».

Справи стосовно деяких з цих сільськогосподарських компаній були розслідувані українськими судами у зв’язку з підозрами у використанні фіктивних підприємств з метою ухилення від сплати податків, а також за укладання угод на десятки мільйонів доларів з компаніями Великої Британії та Кіпру. Водночас, передачі товарів не було помічено.

Журналісти-розслідувачі з'ясували, що ялтинська компанія «Таврія Інвест», що контролюється фірмами Марченко, до того ж має спільного директора, що і російська компанія «Таврія Північ», яка контролюється зареєстрованими на Кіпрі холдинговими компаніями. Ця компанія пов'язана із нафтогазовидобувною компанією, що діє в Ханти-Мансійському автономному окрузі, «НЗНП Трейд», яка також пов'язана з нафтопереробним заводом у російському місті Новошахтинськ. Цей нафтопереробний завод нібито відправляв паливо в Україну.

«Вони перепродають цю нафту (в Україні), використовуючи різні бренди», - сказала в інтерв'ю Kyiv Post український законодавець Ганна Гопко.

Медведчук подав символічний позов про наклеп проти Гопко з вимогою виплатити моральну компенсацію у розмірі 1 грн. після того, як вона розкритикувала його в Facebook у вересні.

Критики також стверджували, що Марченко є бенефіціаром усіх цих компаній, щоб обійти санкції США проти Медведчука, введені в березні 2014 року. Гопко сказала Kyiv Post, що США повинні продовжити санкції, а також поширити їх на Марченко.

Kyiv Post також звернулася до Ради національної безпеки і оборони України, щоб дізнатися, чи діють якісь санкції щодо іноземних холдингів Медведчука і Марченко. Рада відповіла заявою про те, що вона розгляне будь-які пропозиції щодо санкцій, отримані відповідно до встановленої процедури.

Фесенко сказав, що поки рано обговорювати санкції, і це питання, ймовірно, почекає, поки Зеленський не допрацює свої плани для Ради національної безпеки і оборони.

До тих пір, на думку аналітиків, Медведчук може продовжувати нарощувати свою силову базу і намагатися стати головним проросійським опозиціонером в Україні. Його партія, опозиційна платформа «За життя», отримала 16% та посіла друге місце в квітневому опитуванні, проведеному Київським міжнародним інститутом соціології, під час якого українців запитували, кого вони підтримають на виборах до парламенту, намічених на жовтень.

Союзники Медведчука також будують медіа-імперію. У 2018 році його близький союзник, маловідомий законодавець Тарас Козак придбав два телеканали – «112 канал» і NewsOne. Багато хто стверджував, що Козак володіє ними від імені Медведчука, що він сам заперечував. За словами експерта Українського інституту майбутнього Глена Гранта, вплив цього міні-ТВ-холдингу може становити загрозу для Зеленського.

Матеріал вперше опублікований у Kyiv Post.