Повернення росіян до роботи в ПАРЄ - наша поразка чи нові можливості? - думки експертів UIF

26.06.2019

Повернення Росії до роботи в ПАРЄ викликало хвилю обговорень, звинувачень та  розчарувань в українському суспільстві. На думку більшості, дане рішення - результат відсутності правильної зовнішньої політики України. Та чи так це насправді? Чи можна вважати рішення Асамблеї на користь Росії провалом для України? Чи справді Україна могла не допустити повернення російської делегації до роботи в ПАРЄ? Яким має бути наступний хід України, аби виграти цю "партію"? Які функції виконує ПАРЄ, та чи не зраджує вона європейським цінностям? Ми зібрали коментарі про це від експертів Українського інституту майбутнього. 

"В основі політики завжди лежать матеріальні інтереси. Вони можуть бути закамуфльовані якоюсь ідеологією, релігією, але в глибині знаходяться саме вони. Україна за 5 років не запропонувала жодного раціонального плану по виходу з ситуації на Донбасі і в Криму. Україна не зробила стрибок у державному розвитку. Наша економіка, як і раніше, стагнує і в 10 разів є меншою за російську. Тому Україна не може викупити частку фінансування Росії в ПАРЄ, а це основний мотив чому Європа хоче повернути туди РФ. Тому гроші, в кінцевому підсумку, перемагають. Це скрижалями має бути написано на кожному українському домогосподарстві, кабміні, парламенті і АП. Якщо країна генерує не свої гроші, а проблеми, то, в кінцевому підсумку, її долю вирішать чужі гроші".

Юрій Романенко, директор програми "Міжнародна і внутрішня політика" UIF

"Пропоную подивитися на це питання з іншої сторони. І дати правову оцінку поведінки, наприклад, депутатів з Нідерландів, країни-співзасновниці Ради Європи, яка, в тому числі, бере активну участь в розробці обов'язкових рекомендацій для, в тому числі, України. Основною умовою для вступу країни до Ради Європи є визнання державою принципу верховенства права та гарантування основних прав людини і свободи для своїх громадян. Як відомо, основні права людини записані в Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. На першому місці серед прав людини, вказаних в Конвенції - це право на життя, право, що належить до таких званих прав першого покоління, яке має найбільшу цінність для людини і є передумовою всіх інших прав. Як відомо, на борту збитого майже 5 років тому рейсу МН17 неподалік Тореза Донецької області знаходились 298 людей, в тому числі, з Нідерландів. В травні минулого року офіційноі представники Нідерландів та Австралії звинуватили Росію в катастрофі літака. І тепер депутати з Нідерландів проголосували за відновлення повноважень країни, на вину якої в загибелі людей вказують результати роботи незалежної міжнародної слідчої групи. Питання про те, що обговорення відновлення повноважень може мати місце тільки після суду над винуватцями, навіть не піднімалось. І це - великий удар як по ПАРЄ, так і по загальноєвропейським цінностям, на першому місці серед яких - право на життя".

Олександр Чебаненко, експерт програми "Реформування правоохоронної та судової систем" UIF

"Якби ми протягом 2017, 2018 років займалися запобіганням майбутніх проблем, сьогодні не було б потреби говорити про реванш. А тепер "що робити?" Працювати і намагатися зробити за рік те, що не спромоглися зробити за попередні 36 місяців:

 - змінити систему прийняття рішень у країні;

- переводити дискурс з партнерами в раціональне русло, пропонуючи своє місце хоча б в регіональній системі, свій функціонал;

- виходячи з розуміння свого місця - пропонувати шляхи вирішення наших проблем, шукати додаткових союзників, яким цікава наше позиціонування.

Ігар Тишкевіч, експерт програми "Міжнародна і внутрішня політика" UIF

"Зараз Україна може зробити абсолютно безглузду і невиправдану помилку. Після повернення російської делегації в ПАРЄ найбільш недалеким рішенням може бути демонстративне заморожування або припинення участі України в Асамблеї. Так, німці з французами і інші країни пішли на угоду з Путіним. Але боротися з продажністю європейської еліти не можна подитячому. Це – чистий інфантилізм. Міжнародна політика це не дитячий садок! Потрібно виходити в зал, куди приїде російська делегація і публічно боротися з нею".

Тарас Березовець, політтехнолог, співзасновник UIF

 

"Повернення РФ в ПАРЄ нічого страшного з собою не принесе. ПАРЄ - це консультативний орган, який приймає рішення, які не мають юридичної сили. От і все. З цього зробили якийсь божевільний фетиш, нібито від ПАРЄ залежить щось, нібито це якась дуже могутня організація. Хлопці, видихайте. У нашої делегації тепер з'явиться реальна практика жорстких дебатів, можливість повправлятися в ораторському мистецтві і дуже яскрава груша для словесного биття у вигляді купки росіян, у яких можна викликати перманентне горіння".

Ілія Куса, експерт програми "Міжнародна політика"