Вакцинація та її економічні вигоди

22.11.2019

Однією з особливостей людського організму є наявність імунітету. Саме він захищає від небажаних чинників, зокрема, інфекцій. Але не всім інфекціям може адекватно та швидко протидіяти наш імунітет, тому і з’явилась вакцина препарат, що складається з ослаблених, вбитих збудників хвороб чи продуктів їхньої життєдіяльності. Ідеологом запобігання інфекційним захворюванням за допомогою виготовлених в лабораторії вакцин був засновник медичної мікробіології Луї Пастер. Вперше вакцинацію здійснив у 1796 році англійський лікар Едвард Дженнер. Пройшло понад 200 років, врятовано мільйони життів, а вакцинація й досі отримує величезний супротив в Україні.

Як же розібратись, які вакцини, кому і коли необхідно вводити?

 1. Від яких хвороб можна вакцинувати дитину?

Згідно з календарем профілактичних щеплень, затвердженого МОЗ України в 2018 році, дитину вакцинують від 10 інфекцій (гепатит В, туберкульоз, кір, паротит, краснуха, дифтерія, правець, кашлюк, поліомієліт, ХІБ-інфекція).

 1. Чи потрібно вакцинуватись дорослим?
 • 1 Дорослі за календарем щеплень повинні вакцинуватись після первинної вакцинації 6-ма дозами кожні 10 років від дифтерії та правцю. До речі, це смертельно-небезпечні захворювання.
 • 2 Як вакцинуватись проти грипу? В Україні понад 5 млн захворювань на грип та інші ГРВІ за 2018 рік. Враховуючи, що вакцина проти грипу не входить до календаря щеплень, звертатись потрібно до вашого сімейного лікаря. Вакцинуватись потрібно мінімум за 2 тижні до прогнозів епідемії (осінньо-зимовий період), проти штамів, що циркулюють в епідсезоні.
 • 3 Якщо в дитячому віці не були вакциновані, то є можливість дорослому вакцинуватись проти кору, краснухи, вітряної віспи. Для вироблення колективного імунітету охоплення імунізації повинно бути понад 95%.
 • 4 Вакцинація жінок від папіломавірусу. В основному проти високоонкогенних штамів 16 та 18, які згідно з даними доказової медицини є в причинно-наслідковому зв’язку з раком шийки матки. А вакцинація знижує ризик виникнення раку шийки матки на 75-80%.
 • 5 Вакцинація подорожніх. Якщо плануєте відвідати екзотичні країни, підготуйтесь заздалегідь, адже подорож може мати непередбачувані наслідки. Детальна інформація в кінці статті.

Про економічну складову. Що дешевше: лікування чи профілактика?

Згідно з дослідженням Estimated Economic Benefits During The ‘Decade Of Vaccines’ Include Treatment Savings, Gains In Labor Productivity наведена вартість лікування кожного з 426 мільйонів випадків захворювання. Середні витрати на лікування залежать від країни. Україна підтримувала найвищі витрати на лікування всіх захворювань – 62 долари за малярію, 1113 доларів за менінгіт, 21 долар за коклюш, 264 долари за пневмонію та 42 долари за ротавірус. Найнижчі витрати на лікування мали місце в Ефіопії: 8 доларів за малярію, 126 доларів за менінгіт, 4 долари за коклюш, 31 долар за пневмонію та 6 доларів за ротавірус. Витрати на боротьбу з кором знову в Україні (15 доларів), а найнижчими в Ефіопії (1 долар). Україна також підтримувала найвищі витрати на госпіталізацію всіх захворювань, а Демократична Республіка Конго – найнижчу.

В дослідженні показано, що використання вакцинації за десятиріччя може заощадити 7,4 мільярда доларів (діапазон: 5,5–10,5 мільярда доларів) лише на гострих витратах на догляд, включаючи 6,2 мільярда (4,8–9,2 мільярда доларів) витрат на лікування. Якщо додати подовження довгострокової продуктивності в результаті імунізації, витрати оцінюються в розмірі 151 млрд дол США (130–175 млрд дол. США). Ці економічні вигоди реалізуються завдяки врятуванню 6,4 мільйона життів, уникненню 426 мільйонів випадків хвороби та врятуванню 63 000 дітей від інвалідності через менінгіт.

Основна причина тимчасової втрати працездатності?

Серед основної причини тимчасової втрати працездатності є гострі респіраторно-вірусні захворювання (ГРВЗ). ГРВЗ – найпоширеніші інфекційні захворювання серед усіх вікових груп населення. В Україні щорічно на ГРВЗ хворіє 10–14 млн осіб, що становить 25–30% усієї та близько 75–90% інфекційної захворюваності в країні. На порозі черговий сезонний спалах на грип.

7 вигод роботодавцю при вакцинації співробітників від грипу:

 1. Медико-соціальна причина. Забезпечення здоров’я – головне завдання будь-якої цивілізованої системи охорони здоров’я.
 2. Планове виконання робіт. Співробітник не хворіє під час сезонного спалаху хвороби та продовжує виконувати роботу. В середньому тривалість неускладненої форми грипу від 5 до 14 днів.
 3. Запобігання довгострокової втрати працездатності на багато місяців. Не такий страшний грип, як його ускладнення. Адже серед ускладнень грипу пупневмонія, стрептококова ангіна, загострення супутнього хронічного захворювання, менінгіт і енцефаліт, енцефалопатія, поперечний мієліт, синдром Гійєна-Барре, міозит. За даними минулого епідсезону, в нашій країні було зафіксовано сім летальних випадків унаслідок грипу. Жоден із пацієнтів не був щеплений проти грипу.
 4. Економічна вигода роботодавця. Запобігання грипу допоможе заощадити кошти: за різними оцінками, захворювання на ГРВІ, зокрема грип, коштує хворому від 420 до 2 800 грн залежно від його тяжкості.
 5. Економічна вигода для держави. Підрахований для держави збиток становить 4 200–7 800 грн на одну людину за один епізод хвороби.
 6. Економічна вигода для робітника. Орієнтовна вартість симптоматичної терапії (тобто такої, що не впливає на причину хвороби, а тимчасово усуває симптоми) становить: препарати для зниження температури – від 15 до 25 гривень за пакет саше, 3 саше на добу, від болю в горлі 70 – 130 грн за упаковку. 1 упаковка на 3 дні; лікування нежитю – 70 – 190 грн за упаковку, упаковка на 5 днів. Етіотропна терапія (безпосередньо діє на вірус грипу) 540 - 590 грн/упаковку. Тобто медикаментозне лікування коштує пацієнту від 975 до 1415 грн!
 7. Епідеміологічна причина. Грип – це висококонтагіозне вірусне захворювання з можливістю тяжких ускладнень та ризиком смерті. Джерелом інфекції при грипі є хвора людина. Особливо заразна інфікована людина при грипі в розпал хвороби, в гарячковому стані. Період зараження продовжується в середньому 4-7 днів. Передача інфекції відбувається головним чином повітряно-крапельним шляхом. Один хворий співробітник може заразити весь колектив.

 

Як інші країни мотивують до вакцинації.

Німеччина. Німецький парламент проголосував за обов'язкову вакцинацію дітей від кору – за відмову від щеплення батьки повинні будуть заплатити штраф. Так, батькам загрожує штраф до 2500 євро. У школах та дитсадках вимагатимуть довідку про щеплення, тому невакцинованим дітям можуть заборонити відвідувати заклади освіти.

Чехія. Чеський закон говорить: якщо батьки відмовляються від щеплення, на них можуть накласти штраф до 10 тисяч чеських крон, а це приблизно 12 тисяч гривень. Крайня міра покарання, передбачена законом – позбавлення батьківських прав.

 

Олександр Торгун Директор напряму охорони здоров’я UIF