Титанова галузь може стати потужним драйвером зростання української економіки

16.01.2020

Розвиток титанової галузі може дати новий поштовх економічному зростанню України. Про це пише на своїй сторінці у соцмережі «Фейсбук» директор економічних програм Українського інституту майбутнього Анатолій Амелін.

На жаль, констатує експерт, у влади немає розуміння пріоритетів, стратегії. Вона не знає, що робити з Дмитром Фірташем, який отримав контроль над титановою галуззю України, а також Миколою Мартиненком, який сів на потоки.

«Запаси діоксиду титану (TiO2) в Україні оцінюють в 184 млн тонн, що у вартості кінцевої продукції оцінюється у понад 300 млрд доларів. Ці запаси не є ідеальними, для видобутку потрібні пристойні (десятки-сотні млн доларів) інвестиції в будівництво кар’єрів, збагачувальних потужностей. Але зараз Україна є однією з п’яти країн-виробників концентратів титанових руд у світі. На її території зосереджено 20% світових запасів і видобутку ільменіту, включаючи 40 титанових родовищ (з яких: 1 – унікальне, 13 – великих, 12 – розвіданих, 5 – розроблюваних). У колишньому СРСР частка України у виробництві ільменітових концентратів становила 90%. При цьому довгострокове зростання попиту на TiO 2 за останні 40 років у середньому становить 3,05% щороку. Світова лакофарбова промисловість спожила майже 3,5 мільйона тонн TiO2 у 2019 році, що становить 55% від загального світового споживання», – зазначає Анатолій Амелін.

Наразі, зауважує експерт, існує широкий розкид цін на TiO2.

«Якщо брати китайські ціни, то тонна TiO2 коштує від 1700 доларів. Титанова індустрія оперує відразу декількома паралельними, а не вертикальними сходами технологічного переділу: від діоксиду-відбілювача, титанового шлаку і губки до лиття з прокатом і до 3D друку з титанового порошку і прецизійного кування несучих корпусних елементів авіатехніки і ракет. До речі, українська компанія «Велта», яка з нуля створила сучасний бізнес, днями уклала контракт з американцями на 100 млн доларів на поставку їм українського діоксиду титану», – пише Анатолій Амелін.