ЕПАТАЖНИЙ КОНСЕРВАТОР НА ЧОЛІ БРИТАНІЇ: ЧОГО ЧЕКАТИ

23.07.2019

ФОТО:New Statesman

Члени Консервативної партії Британії обрали колишнього мера Лондона і екс-очільника МЗС Бориса Джонсона лідером своєї політичної сили, і за сумісництвом - прем'єром Великої Британії. Цей харизматичний блондин вже встиг зацікавти громадськість своєю оригінальною поведінкою. Але чого чекати від Джонсона на посаді прем'єра Великої Британії та яку позицію він займе щодо України?

Про це розповів Ілія Куса, експерт з питань міжнародної політики та Близького Сходу UIF.

- Як встиг себе зарекомендувати Борис Джонсон як особистість?

- Борис Джонсон - дуже епатажна людина. Він часто може висловлюватися надто прямолінійно або навпаки викручуватися не завжди вдало. Коли він був мером Лондона, показав себе непоганим менеджером. Але у нього не дуже приємна репутація серед європейців, тому що він дозволяв собі висловлювання, які потім викликали обурення суспільства.

При цьому Джонсон є важкоатлетом британської політики. Його сходження було не дуже різким і несподіваним, навіть для нього самого. З рівня мера на рівень лідера консервативної партії він піднявся на хвилі Брекзиту. Раптово для багатьох, він публічно підтримав цю ініціативу і став лідером компанії за вихід Британії з ЄС.

- Як один з ідеологів Брекзиту, Джонсон переконував, що економіка Британії не постраждає через визхід з ЄС. Чи так це? І чим загрожує жорсткий Брекзит для Британії на політичному полі?

- Економіка Британії точно постраждає від Брекзиту. Тим більше, від жорсткого.

На відміну від Терези Мей, яка страх перед економічним колапсом використовувала, щоб просувати свої ініціативи, він обрав іншу тактику: говорити, що «все добре», переконуючи, що під час його правління нічого страшного не станеться.

Якщо Британія все ж таки вийде за сценарієм жорсткого Брекзиту, то Джонсон спробує швидко стабілізувати економічну та фінансову ситуацію, щоб люди не відчували наслідків. Але я особисто впевнений, що непомітно уникнути наслідків Брекзиту неможливо. Навіть сьогодні можна прогнозувати, що одні тільки компенсації ЄС складуть 60 млрд фунтів мінімум, хоча точно ніхто не знає.

І це, не кажучи про наслідки для бізнесу та черг на кордоні, коли почнеться хаос з міграційною службою та буде незрозуміло, який статус у громадян ЄС на території Британії і британців на території ЄС.

- Кілька міністрів заявили, що залишать свої посади у разі, якщо Джонсон стане прем'єром. Це зіграє на руку Джонсону, або навпаки – створить нові перешкоди?

- Швидше за все з уряду підуть соратники Терези Мей. Наприклад, Міністр міжнародного розвитку Рорі Стюарт, якого називають «останнім з лоялістів Терези Мей». Так само піде ряд міністрів, які не підтримують жорсткий Брекзит. І це свідчить про те, що Джонсон приведе до уряду своїх людей, а це в основному - прихильники жорсткого Брекзиту. Так само підвищення отримають ті, хто допоміг Джонсону стати прем'єром, закликаючи своїх прихильників голосувати за нього.

Тому на 90% Кабінет Міністрів буде складатися з прихильників жорсткого Брекзиту. Саме тому, я вважаю, що Джонсон, на відміну від Терези Мей, консолідує уряд.

- Джонсон зараз повинен заручитися підтримкою Парламенту. Чи зможе він отримати підтримку лейбористів, або юніоністів?

- Думаю, всі варіанти ведуть до одного - дострокових виборів.

У Парламенті не підтримують Джонсона, а також більшість в Парламенті проти жорсткого Брекзиту. З лейбористами він точно не зможе домовитися, як і не змогла його попередниця Тереза Мей. До того ж, безліч партій, як консерватори, так і лейбористи, знаходяться стані кризи лідерства. І залежати від юніоністів теж ніхто не хоче. Ще один момент - дострокові вибори – вагома причина для ЄС продовжити дедлайн Брекзиту без зайвих перемовин, чого і бажає Джонсон.

- Яку позицію займає Джонсон по відношенню до Росії і  України?

- Жорсткий Брекзит послабить ЄС. А якщо ослабне ЄС, значить ослабне і Україна, і наша підтримка на Заході. Тому Україні жорсткий Брекзит не вигідний.

Зовнішня політика Бориса Джонсона буде орієнтована на США. Після Брекзиту Джонсону будуть потрібні нові торгові угоди, щоб компенсувати втрати, які понесе Британія. І США - це перший очевидний партнер, з яким потрібно домовлятися. Тим більше, президент США Дональд Трамп публічно підтримує Джонсона. Це означає, що Джонсон буде змушений проводити проамериканську політику майже з усіх питань.

Тому цілком вірогідно, що при Борисі Джонсоні Британія може бути великим яструбом у відносинах з Росією.

Тому, я вважаю, що Британія буде підтримувати позицію України.

Якщо ж звичайно в США не стануться радикальні зміни у веденні зовнішньої політики, то, швидше за все, і у Великій Британії не будуть змінюватися відносини з Росією.

Є тільки 2 умови, за яких Британія може стати на сторону Росії:

  1. Трамп вирішить домовитися з Путіним, а тоді Британія не піде проти США і теж налагодить відносини з Росією;
  2. У Британії вирішать, що Росія, як і Китай, може бути партнером, який може компенсувати Брекзит.

Але багато що залежить від результатів майбутніх парламентських виборів, адже сам прем'єр не формує зовнішню політику.

З експертом розмовляла Валерія Півень