Перемога несистемних лібералів в Словаччині - шанс для європейських сил

09.04.2019

Фото: aktuality.sk

Європа вітає Словаччину з новим проєвропейським та прогресивним Президентом та зважує шанси праворадикальних партій потрапити у Європарламент після виборів 25 травня. Тож, яка вірогідність, що словацькі націоналісти стануть частиною ЄП, читайте у дайджесті новин…

Президентом Словаччини обрали Зузану Чапутову – несистемну кандидатку з ліберальними цінностями, що дуже нетипово для консервативної Словаччини. Результат цих виборів вразив усю Європу, адже новообрана Президентка не має великого досвіду у політиці та зовсім не схильна до популізму, але отримала підтримку у 58.41% голосів через стійкі демократичні цінності.

Президент Франції Еммануель Макрон надіслав вітальний лист новообраній Голові Словаччини та  запросив її на візит до Парижа. Макрон наголосив, що обравши Чапутову Президентом, словаки підтвердили свою відданість європейським цінностям: прогресу, свободі і солідарності. Європі потрібні сильні і вільні голоси, щоб мати можливість продовжувати забезпечувати верховенства права, багатосторонній порядок і боротьбу зі зміною клімату. Макрон впевнений, що як ніколи раніше, Франція та Словаччина покликані реформувати ЄС. Крім того, він висловив занепокоєння, що євроскептики можуть посилити свої позиції в Європарламенті  після виборів, які відбудуться 25 травня.

Занепокоєння Макрона не є безпідставними, адже на виборах до Європейського Парламенту дійсно високо оцінюють шанси крайніх правих партій, у тому числі Народної партії «Наша Словаччина». Це результати нещодавнього опитування, проведеного агентством Focus.

 

Незважаючи на те, що найбільшу підтримку має соціал-демократична парітя Smer , яка б отримала підтримку 21,6% голосів, «Наша Словаччина» має підтримку у 12,9%.

Словаччина наразі має 13 місць в Європарламенті, які розподілені між вісьмома партіями. Проте, важко сказати, скільки місць кожна партія отримає на виборах цього року, оскільки це залежить від фактичної явки та загальної кількості голосів. П'ять років тому лише 13% словаків віддали свої голоси на виборах до ЄП, що  було одним з найнижчих показників у ЄС. Цього року також очікується низька явка на вибори.

Тим часом, Міністр закордонних і європейських справ Словацької Республіки Мирослав Лайчак продовжує проєвропейський курс Словаччини. Він взяв участь у 10-й зустрічі Всесвітнього економічного форуму (WEF) в Йорданії. Глава словацької дипломатії виступив на дискусії під назвою «Подолання перешкод», зосереджуючись на актуальних питаннях, пов'язаних з викликами, потенціалом та стратегічним положенням регіонів у мінливому глобальному світі. На думку Лайчака, такі регіони, як Афганістан, Африканський ріг, Сахель і Західні Балкани, є викликом, який вимагає альтернативних підходів до примирення і миротворчих процесів. Зокрема, міністр обговорив поточну ситуацію на Західних Балканах та уроки, отримані з їх історичного досвіду. Також Лайчак привітав останні позитивні зрушення у відносинах між Північною Македонією та Грецією. Він підкреслив, що майбутнє регіону в Європейському Союзі, якщо всі умови вступу в ЄС будуть виконані.

          Словаччина також не нехтує питаннями екополітики. З 1 січня 2021 року буде введена в дію остаточна заборона на збут одноразових пластмасових виробів у країні. Заборона охоплює дев'ять видів одноразових пластикових виробів: пластикові тарілки, столові прилади, міксери для напоїв, соломинки, балончики, ватні палички, харчові контейнери з розширеного полістиролу, контейнери для напоїв і скло з пінополістиролу. До того часу, коли закон набере чинності, компанії, які використовують пластмасу, мають достатньо часу для підготовки.  Словацька екологічна інспекція та Словацька торгова інспекція контролюватимуть нову систему, а виробники та дистриб'ютори будуть вимушені сплатити штрафи за невиконання закону.

Півень Валерія,

стажер УІМ